Kievi: Forcat ruse bombarduan 54 fshatra Donbas, 20 civilë të vdekur

Kievi: Forcat ruse bombarduan 54 fshatra Donbas, 20 civilë të vdekur

Autoritetet ukrainase raportojnë se trupat ruse bombarduan gjatë ditës së djeshme 54 vendbanime në rajonet ukrainase të Donetsk dhe Lugansk në pjesën lindore të Ukrainës, duke vrarë 20 civilë.

Sulmet ajrore dhe mortajat shkatërruan dhe dëmtuan 105 ndërtesa banimi dhe 15 objekte të tjera civile, duke përfshirë një spital, konvikt, qendër sportive, qendër tregtare, ndërtesa bankash dhe një tubacion. Ndër fshatrat e prekur janë Severodonetsk, Lysychansk, Avdiivka, Bakhmut dhe Marinka.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky: Faza më e përgjakshme e luftës ka filluar! Vijojnë bombardimet në Luhansk! Mariupol: Nën rrënojat e tetarit qindra trupa të sjellë nga një varr masiv nga rusët


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore