Lufta/ Zelensky: Faza më e përgjakshme e luftës ka filluar! Vijojnë bombardimet në Luhansk! Mariupol: Nën rrënojat e tetarit qindra trupa të sjellë nga një varr masiv nga rusët

Në ditën e 86 të luftës në Ukrainë të tjera dëshmi të mizorive të ushtrisë ruse janë publikuar. New York Times publikoi një video në të cilën tregohet se si rusët ekzekutuan të paktën 8 burra ukrainas në periferi të kryeqytetit.

Zëvendëskomandanti dhe zëdhënësi i Regjimentit Azov, Svyoatoslav Palmar (Kalina) mohon të jetë dorëzuar, por sipas mediave ruse ai u largua nga fabrika e çelikut në Mariupol mbrëmë.  Është zhvilluar telefonata e parë mes gjeneralëve SHBA-Rusi, konfirmimi vjen nga Penatgoni dhe NATO thotë se mund të ketë shpresë për një zgjidhje.

Turqia përsërit kundërshtimin e saj për hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në NATO, por presidenti amerikan Biden përgjigjet me mbështetje të fortë për hyrjen e dy vendeve skandinave në Aleancë.

Administrata Biden njoftoi një paketë tjetër sigurie prej 100 milionë dollarësh për Ukrainën të enjten, ndërsa Presidenti do të nënshkruajë një projektligj që autorizon miliarda të tjera ndihmë.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, dha një vlerësim të tmerrshëm mbi situatën në Donbass.

"Ka ferr dhe nuk është ekzagjerim, Bombardimi brutal dhe absolutisht i padobishëm i Severodonetsk, me 12 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur në një ditë të vetme. Bombardimet e qyteteve të tjera, sulmet ajrore dhe raketore nga ushtria ruse: e gjithë kjo nuk është vetëm armiqësi lufte”, tha Zelensky, raporton The Guardian.

Ndihma shtesë për sigurinë që do të "sigurojë artileri, radarë dhe pajisje të tjera për Ukrainën, të cilat ata tashmë po i përdorin në mënyrë kaq efektive në fushën e betejës," tha Biden në një deklaratë.

"Këto armë dhe pajisje do të shkojnë drejtpërdrejt në vijat e frontit të lirinë në Ukrainë dhe përsërisim mbështetjen tonë të fortë për popullin e guximshëm të Ukrainës teksa mbrojnë vendin e tyre kundër agresionit të vazhdueshëm të Rusisë”, shtoi ai.

Ndërkohë që një ndihmë amerikane prej 40 miliardë dollarësh është drejt Kievit.

Manal Fouani, një përfaqësuese në Ukrainë nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP), thotë se 90% e ukrainasve do të bien në varfëri deri në fund të vitit nëse konflikti vazhdon.

Ukraina ka një popullsi prej afro 45 milionë banorësh, me 15 milionë njerëz aktualisht refugjatë ose të zhvendosur brenda vendit.

"Tingëllon e vështirë të besosh se ne duhet të ushqejmë ukrainasit, ndërsa ukrainasit ushqejnë botën”, tha ajo. Raporton BBC

Gjatë një takimi me disa student ukrainas, lideri ukrainas tha se faza e fundit e luftës është faza më e përgjakshme.

"Faza e fundit është më e vështira dhe më e përgjakshme. Nuk mund të lejojmë të themi se lufta ka mbaruar. Nuk mund t’u bërtas ‘Ejani në shtëpi sot!’ për të gjithë ata që ikën jashtë shtetit, sepse lufta nuk ka mbaruar”, tha Zelensky.

Presidenti ukrainas ka njoftuar se disa sulme me raketa kanë goditur gjatë mbrëmjes fshatin Desna, në veri të Ukrainës, afër kufirit me Bjellorusinë. Si pasojë e këtij sulmi, Zelensky thotë se ka shumë viktima.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu ka njoftuar krijimin e bazave të reja ushtarake në Rusinë Perëndimore.

Kjo, si një përgjigje të zgjerimit të NATO-s, pas aplikimit për anëtarësim të paraqitur nga Suedia dhe Finlanda. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:40
Kiev: Një tjetër ushtar rus akuzohet për krime lufte

Prokurori ukrainas ka identifikuar një oficer të ri rus të akuzuar për mizori të dyshuara në rajonin e Kievit sipas The Kyiv Independent.

Sipas Prokurores së Përgjithshme të Ukrainës, Iryna Venediktova, 30-vjeçari Vasyl Lytvynenko, komandant i Brigadës së 64-të të Veçantë të Pushkës me Motor të Pushkës, urdhëroi ushtarët e tij të vrisnin civilët në fshatin Lypivka 40 kilometra në perëndim të Buçës. 

Ora 22:08
Kërcënimi rus në rritje pas aplikimit në NATO të Suedisë dhe Finlandës, SHBA do të mbajë 100,000 trupa në Europë në rast rreziku

SHBA-ja pritet të mbajë 100,000 trupa të stacionuara në Evropë për të ardhmen e parashikueshme, nëse Rusia përshkallëzohet dhe kërcënon Suedinë dhe Finlandën ose anëtarët e NATO-s, sipas zyrtarëve të shumtë amerikanë.

Numrat mund të rriten përkohësisht nëse NATO kryen më shumë stërvitje ushtarake në rajon dhe SHBA mund të shtojë baza shtesë në Evropë nëse mjedisi i sigurisë ndryshon, shtuan zyrtarët.

Planet po shqyrtohen pas takimit të së enjtes të krerëve ushtarakë të NATO-s në Bruksel, thanë zyrtarët. Shefat ushtarakë po bëjnë rekomandimet për një takim të ministrave të mbrojtjes të NATO-s të planifikuar për në qershor dhe krerët e NATO-s duke përfshirë presidentin e SHBA-së Joe Biden do të takohen në Madrid në fund të atij muaji.

SHBA rriti pozicionin e përgjithshëm të forcës së saj në Evropë nga rreth 60,000 trupa përpara pushtimit rus të Ukrainës, në rreth 100,000 tani, duke shtuar trupa dhe mjete ushtarake në vendet përgjatë krahut lindor të Evropës për të mbështetur NATO-n dhe për të penguar më tej Rusinë. SHBA kontribuoi me mijëra trupa në Forcën e Reagimit të NATO-s, e cila u aktivizua për herë të parë në historinë e NATO-s në fillim të kësaj pranvere.

Ora 21:53
Kiev: 80 ushtarë rusë të vrarë dhe një depo ruse municioni e shkatërruar

Ushtria ukrainase vrau 80 ushtarë rusë dhe shkatërroi një depo municioni të armikut në zonën nën përgjegjësinë e Grupit Taktik dhe Operativ Lindor. 

“Raportohet se janë shkatërruar gjithashtu një tank, dy automjete luftarake të këmbësorisë (Ifv), dy mjete transporti të trupave MT-Lb, një sistem artilerie, një mortaja, katër kulla artilerie dhe një dron”, shkruan Ukrinform.

Ora 21:24
Ushtria ruse merr kontrollin e fabrikës së çelikut Azovstal

Ushtria ruse thotë se fabrika e çelikut Azovstal në Mariupol është "çliruar plotësisht", me dorëzimin e mbrojtësve të fundit ukrainas.

Grupi i fundit i mbrojtësve të regjimentit Azov, një grup i përbërë nga 531 persona, janë dorëzuar, sipas ministrisë ruse të mbrojtjes, raporton agjencia e lajmeve RIA.

“Territori i uzinës metalurgjike Azovstal në Mariupol, ku një grup militantësh ukrainas të formacionit nazist Azov është bllokuar që nga 21 prilli i këtij viti, është çliruar plotësisht”, tha gjeneralmajor Igor Konashenkov.

Ministria tha se që nga 16 maji, 2,439 "neo-nazistë nga Azov dhe trupat ukrainase" të bllokuar në fabrikën e çelikut "ulën armët dhe u dorëzuan".

“Grupi i fundit prej 531 militantësh u dorëzua sot”.

Ora 20:53
Mariupol: Hiqen rrënojat e teatrit të dramës, zyrtarët ukrainas: Trupat u varrosën në një varr masiv

Rusët kanë përfunduar pastrimin e rrënojave të Teatrit të Dramës Mariupol, mbeturinat janë hequr, zona është pastruar dhe trupat e qindra civilëve të vdekur janë marrë. 

Kjo u raportua nga këshilltari i kryetarit të bashkisë së Mariupol Petro Andryushchenko , sipas agjencisë UNIAN . 

"Tani nuk do ta dimë kurrë se sa civilë të Mariupolit u vranë në të vërtetë nga një bombë ruse në Teatrin e Dramës. Të vdekurit u varrosën në mënyrë anonime në një varr masiv në Mangush," shtoi Andryushchenko. 

Sipas këshilltarit, është e vështirë të imagjinohet një krim lufte dhe një krim kundër njerëzimit më i madh se ai në Teatrin e Dramës Mariupol.

Ora 20:46
‘Familja ime ishte e gjithë jeta ime’, rrëfimi i trishtë i të riut ukrainas që humbi gruan dhe foshnjen 3 muajshe nga bombardimet ruse në Odesa

Yuriy Glodan ishte në dyqan ushqimor dhe dëgjoi një shpërthim rrugës për në shtëpi.

"Ndjeva menjëherë se diçka e keqe kishte ndodhur. Unë u përpoqa të telefonoja gruan time. Ajo nuk u përgjigj," tha ai.

Kur mbërriti në ndërtesën e tij të banesës, e cila ishte goditur, ai dhe një kalimtar i rastësishëm u përpoqën menjëherë të fillonin pastrimin e rrënojave. Ata, së bashku me stafin e EMS, gjetën trupat e gruas së Glodan dhe nënës së saj.

Zyrtarët i thanë të largohej nga vendi i ngjarjes sepse kishte frikë nga shembja e ndërtesës, por ai nuk do të largohej derisa të gjente trupin e vajzës së tij të vogël.

"Është e vështirë të jetosh me këtë. Familja ime ishte e gjithë jeta ime. Kam jetuar për hir të tyre. Kur erdhi fëmija im, kuptova kuptimin e jetës," tha ai.

Fqinji i Glodan, 19-vjeçari Oleksiy Paradovsky, ndodhet në spital pasi pësoi djegie në 20% të trupit.

“E kuptova që një raketë kishte goditur vendin tim dhe fillova të digjem. Mendova edhe një minutë dhe do të kthehesha patjetër në hi”, tha ai.

Ora 20:30
Ambasadorja e SHBA-së në OKB: Jemi në nivelin më të lartë të alarmit përsa i përket krizes ushqimore që po shkakton agresioni rus në Ukrainë

Ambasadorja e SHBA-së në OKB, Linda Thomas-Greenfield, tha se jemi në "nivelin 10" të alarmit mbi bllokadën ruse të porteve të Ukrainës dhe ndikimin e saj në furnizimet globale të ushqimit.

“Mund t'ju them në një shkallë nga një deri në 10, ndoshta jam në nivelin 10 të alarmit. Kjo krizë ka përkeqësuar atë që tashmë është një çështje serioze e pasigurisë ushqimore,” tha ajo.

“Lufta e Ukrainës dhe agresioni i Rusisë në Ukrainë, bllokimi i porteve, bllokimi i grurit ukrainas që të dalë në treg, e ka përkeqësuar këtë situatë dhe e ka bërë atë edhe më të rëndë dhe ndikimi po ndihet në të gjithë botën”, tha Greenfield.

Në lidhje me çështjen e bllokadës dhe faktin që minat ukrainase janë gjithashtu të pranishme në ujërat përgjatë bregut të Detit të Zi së bashku me anijet ruse, ajo tha se besonte se çështja e minave po diskutohej gjithashtu nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres si pjesë e përpjekjet e tij për të bindur të dyja palët që të lejojnë furnizimet brenda dhe jashtë.

“Unë e kuptoj se kjo është pjesë e diskutimeve që Sekretari i Përgjithshëm po bën aktualisht dhe një pjesë e tyre është të kuptojë se si të hiqen ato mina dhe të hapet një lagje humanitare që do të lejojë anijet të shkojnë në portet në Detin e Zi”, tha ajo.

Ora 20:21
Ministri i Jashtëm i Vatikanit rikonfirmon ofertën e Selisë së Shenjtë për të ndihmuar në negociatat midis Kievit dhe Moskës

Kryepeshkopi Pal, ministri i jashtëm i qytetit të Vatikanit, riafirmoi "gatishmërinë e Vatikanit për të ndihmuar një proces të mirëfilltë negociues" midis Ukrainës dhe Rusisë në një fjalim në Kiev të premten.

Duke folur së bashku me ministrin e Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba, Kryepeshkopi Pal tha se negociatat ishin "një rrugë e drejtë për një zgjidhje të drejtë dhe të përhershme" të luftës në Ukrainë.

"Besimi në Zot dhe në njerëzim na detyron të këmbëngulim në kërkimin e paqes përmes lutjes, fjalëve dhe veprave dhe të mos i nënshtrohemi lehtë sfidat e mëdha”, tha ai.

“Ju siguroj se si Ati i Shenjtë, ashtu edhe bashkëpunëtorët e tij më të afërt, duke përfshirë edhe mua, vuajnë shumë nga vdekjet e shumta, nga dhuna e të gjitha llojeve, nga shkatërrimi i qyteteve dhe i infrastrukturës, nga ndarja e kaq shumë familjeve dhe nga miliona të shpërngulur dhe të shpërngulur. refugjatët”, shtoi ai.

Papa Françesku ka bërë vazhdimisht thirrje për paqe. Vatikani tha më parë se është i gatshëm të bëjë "çdo gjë të mundshme" për të ndihmuar në arritjen e një armëpushimi dhe ndërmjetësimin për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë.

Kryepeshkopi Pal tha se vizita në Kiev, me ftesë të Kuleba, ishte planifikuar "për mjaft kohë", por "pengesat" duke përfshirë shqetësimet shëndetësore me pandeminë Covid-19 e kishin penguar atë deri më tani.

Ora 20:11
Raketa ruse shkatërron ndërtesën kulturore në qytetin e Lozovas, 7 persona të plagosur me tyre një 11 vjeçar

Një raketë ruse shkatërroi Shtëpinë e Kulturës në qytetin ukrainas të Lozova të premten, duke plagosur shtatë persona, duke përfshirë një fëmijë 11-vjeçar, sipas Zyrës së Presidentit të Ukrainës.

Kur raketa goditi ndërtesën, pati një blic të madh dhe një shtëllungë tymi ndërsa shpërtheu. Zyra e presidentit pretendoi se ndërtesa ishte rinovuar rishtazi.

Ora 19:28
Borrell: Furnizimi me ushqim në botë në rrezik, Rusia po bombardon pjesë të tokës së punueshme të Ukrainës

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell është shprehur së furnizimi botëror me ushqime është në rrezik kryesisht për shkak të luftës në Ukrainë, deklaratat i bëri me ministrat e Zhvillimit të BE-se.

“Furnizimi botëror me ushqime është në rrezik, kryesisht për shkak të pushtimit rus të Ukrainës”, tha Borell.

"Numrat flasin vetë, vitin e kaluar, në 2021, Rusia dhe Ukraina ishin ndër eksportuesit kryesorë të drithërave dhe farave të lulediellit dhe vajit, këto përbënin rreth 50% të tregtisë botërore të vajit. luledielli, vetëm për të dhënë një shembull 50% e vajit të lulediellit vinte nga Ukraina. Rusia po pushton ose bombardon pjesë të tokës së punueshme të Ukrainës dhe vlerësohet se gati gjysma e grurit dimëror, gati 40% e thekës dhe më shumë se 60% e misrit që do të korret në verë 2022 ndodhet në zonat në rrezik. Midis 20% dhe 30% e sipërfaqeve të prodhimit të drithërave dimërore, misrit dhe farave të lulediellit në Ukrainë do të mbeten të pavjelura ose të pambjella këtë pranverë. Kjo për të dhënë një ide se sa do të dëmtohen kapacitetet bujqësore të Ukrainës nga lufta”, shtoi kreu i diplomacisë evropiane.

Ora 18:56
Sirenat kundërajrore dëgjohen në gjithë Ukrainën

Zëdhënësja e presidentit ukrainas Iuliia Mendel me anë të një postimi në twiter shkruan se sirenat kundërajrore po dëgjohen në të gjithë Ukrainën. Alarmi vjen pas deklaratës së ministrisë së Mbrojtjes sipas së cilës Rusia është gati të lëshojë 16 raketa në Detin e Zi.

“Në gjithë Ukrainën po bien sirenat kundërajrore”, shkroi Iuliia Mendel.

 Vendimi për të alarmuar popullatën vjen pas parashikimit të Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës, sipas së cilës Rusia është gati të lëshojë 16 raketa lundrimi Kalibr nga Deti i Zi.

Ora 18:36
Gjermania nënshkruan partneritet energjetik me Katarin për t'u distancuar nga gazi rus

Gjermania dhe Katari ranë dakord të premten për një partneritet energjetik, i cili mund të bëjë që Doha të fillojë furnizimin me gaz natyror të lëngshëm (LNG) në Berlin në vitin 2024.

Katari do të bëhet kyç për strategjinë e ardhshme të energjisë të Gjermanisë për të diversifikuar larg gazit rus, tha kancelari gjerman Olaf Scholz, duke iu drejtuar një konference të përbashkët shtypi me Emirin e Katarit Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani në Berlin.

"Çështja e sigurisë së energjisë luan një rol të rëndësishëm për ne. Gjermania do të zhvillojë infrastrukturën e saj për të qenë në gjendje të importojë gaz të lëngshëm me anije," tha Scholz.

“Është një hap i madh dhe Katari luan një rol të rëndësishëm në strategjinë tonë”, shtoi lideri gjerman.

Emiri i Katarit u tha gazetarëve në konferencën për shtyp se ai shpreson se vendi i tij do të fillojë furnizimin me gaz natyror të lëngshëm në Gjermani në vitin 2024.

Gjermania ka qenë nën presion nga Ukraina dhe kombe të tjera në Evropë për të bërë përparim në heqjen e furnizimeve ruse të energjisë që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës.

Në fillim të këtij muaji, Gjermania filloi punimet e ndërtimit për terminalin e saj të parë lundrues LNG në Wilhelmshaven, një qytet dhe port i vendosur në Saksoninë e Poshtme në Gjermaninë veriperëndimore.

Ora 18:17
Putin: Të përforcojmë rezistencën ndaj sulmeve kibernetike

Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë thirrje për veprime për të përmirësuar rezistencën e vendit të tij ndaj sulmeve kibernetike, duke thënë se Rusia ishte goditur nga incidente të shumta që kur Moska dërgoi trupa në Ukrainë.

“Ne në përgjithësi ishim gati për këtë sulm. Ky është rezultat i punës në të gjithë sistemin që është ndërmarrë në vitet e fundit”, tha ai gjatë një takimi të Këshillit të Sigurimit të Rusisë.

“Sulmet vinin nga vende të ndryshme, por ishin qartësisht të koordinuara dhe synonin infrastrukturën kritike të informacionit të Rusisë duke përfshirë median, institucionet financiare dhe portalin qeveritar”, tha ai.

“Mbrojtja kundër sulmeve të tilla mund të arrihet duke forcuar objektet e ndjeshme shtetërore dhe të industrisë, dhe duke shmangur përdorimin e teknologjisë së huaj”, shtoi Putin.

Ora 18:14
Michel: Ukraina mund të fitojë, ushtria ruse nuk është aq e fortë

1652709545_Capture.JPG

Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel në një intervistë për CNN është shprehur se Putini ka bërë shumë gabime në luftën në Ukrainë pasi ai mendonte se Bashkimi Europian nuk do të ishte i bashkuar në përgjigjen ndaj agresionit rus.

"Nëse e shikojmë situatën, Putini ka bërë disa gabime," tha Michel.

"Ai mendonte se Bashkimi Evropian nuk do të ishte i bashkuar, se nuk do të ishte në gjendje të kishte të njëjtin pozicion me aleatët tanë transatlantikë. Ai mendoi se Ukraina nuk do të mund të qëndronte më shumë se disa ditë. Bota mund ta shohë këtë. Ushtria ruse nuk është aq e forte. Bota mund të shohë se NATO po zgjerohet me Suedinë dhe Finlandën që kanë kërkuar anëtarësim”, tha ai.  

Ora 18:07
Këshilli i Europës: Ndihmë për popullsinë ukrainase, drejtësinë dhe median

Këshilli i Europës përgatitet të ofrojë mbështetje të përforcuar për Ukrainën për të vazhduar ofrimin e shërbimeve thelbësore për popullatën, duke përfshirë njerëzit që kanë ikur nga bombardimet.

Ministrat e jashtëm të 46 vendeve anëtare të Këshillit të Europës do të miratojnë planin në Torino. Masat ad hoc janë planifikuar gjithashtu për të ndihmuar median dhe sistemin gjyqësor ukrainas të përballen me pasojat e luftës.

Ora 18:00
Gjermania i dorëzon Ukrainës 15 tanket e para kundërajrore

Gjermania do t'i dorëzojë Ukrainës 15 tanket e para kundërajrore Gepard në korrik, konfirmoi të premten një zëdhënës i ministrisë gjermane të mbrojtjes, duke shtuar se tanket duhet të jenë plotësisht funksionale në Ukrainë nga mesi i korrikut.

Në fund të prillit, Gjermania ra dakord të dorëzojë tanke kundërajrore në Ukrainë. Dhe në fillim të majit, Berlini tha se do të furnizojë Kievin me shtatë obus vetëlëvizës.

Javën e kaluar, Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba përshëndeti njoftimin e Gjermanisë, duke thënë se Berlini tani ka lëvizur në "drejtimin e duhur" pas tensioneve midis Kievit dhe Berlinit.

Gjatë muajve të fundit, qeveria gjermane ka qenë nën presion nga Ukraina dhe politikanët në vend për të mos bërë më shumë në sigurimin e pajisjeve të rënda ushtarake për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet nga sulmet ruse.

Ora 17:35
Kanadaja vendos sanksione të reja ndaj Rusisë dhe oligarkëve rus

Kanadaja do të vendosë sanksione shtesë ndaj oligarkëve rusë dhe do të ndalojë eksportin dhe importin e mallrave të synuara luksoze nga Rusia.

Masat e reja do të vendosin kufizime për 14 individë, përfshirë oligarkët rusë, anëtarët e familjeve të tyre dhe bashkëpunëtorët e ngushtë të presidentit rus Vladimir Putin, thuhet në një deklaratë zyrtare.

“Këta individë kanë mundësuar drejtpërdrejt luftën e pakuptimtë të Vladimir Putinit në Ukrainë dhe mbajnë përgjegjësi për dhimbjen dhe vuajtjet e popullit të Ukrainës”, thuhet në deklaratë.

Ndalimi i importit do të synojë mallrat ruse duke përfshirë pijet alkoolike, ushqimet e detit, peshkun dhe diamante jo-industriale, ndërsa ndalimi i eksportit do të synojë mallrat luksoze si këpucët, veshjet luksoze dhe bizhuteritë.

Ora 17:26
Të shtunën Rusia pezullon gazin për Finlandën

Gazpromi rus ka informuar Finlandën se do të ndërpresë furnizimet e gazit natyror nga mëngjesi i së shtunës, më 21 maj, njoftoi të premten shitësi shtetëror finlandez i gazit Gasum.
Gasum refuzoi t’i paguante Gazprom-it në rubla, të cilat Rusia ua ka kërkuar vendeve evropiane.

“Është për të ardhur shumë keq që furnizimet e gazit natyror sipas kontratës sonë të furnizimit tani do të pezullohen”, tha drejtori ekzekutiv i Gasumit, Mika Vilanen.
 

“Megjithatë, ne jemi përgatitur me kujdes për këtë situatë dhe me kushtin që të mos ketë ndërprerje në rrjet, do të mund të furnizojmë me gaz të gjithë klientët tanë në muajt në vijim”, tha ai.
 

Gasum njoftoi se do të vazhdojë të dërgojë gaz për klientët nga burime të tjera, përmes tubacionit të gazit Balticconnector që lidh Finlandën me Estoninë.
Gasum paralajmëroi të mërkurën se Rusia mund të ndërpresë furnizimin me gaz për shkak të një konflikti rreth pagesës në rubla.Shumica e gazit që përdoret në Finlandë vjen nga Rusia, por gazi përbën vetëm rreth 5 për qind të konsumit të tij vjetor të energjisë.

Më herët, të premten, para njoftimit për Gasumit, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se Moska nuk kishte informacion të detajuar në lidhje me kontratat e Gazpromit për furnizim.“Por, natyrisht, askujt nuk do t’i dërgohet asgjë falas”, shtoi Peskov.

Ora 15:35
G7 premton 20 miliardë dollarë për të mbështetur financat e Ukrainës gjatë pushtimit rus

Ministrat e financave të vendeve të Grupit të Shtatë (G7) kanë premtuar 19.8 miliardë dollarë për të mbështetur financat e Ukrainës gjatë pushtimit të Rusisë, tha një deklaratë nga grupi të premten.

Në deklaratë, G7, një organizatë e liderëve nga disa prej ekonomive më të mëdha në botë: Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA, tha se fondet do të përdoren për të ndihmuar Ukrainën të mbyllë hendekun e saj financiar. dhe të vazhdojë të sigurojë ofrimin e shërbimeve bazë për popullin ukrainas.

“Ndërsa trajtojmë gjithashtu nevojat humanitare dhe të tjera materiale të Ukrainës, ne njohim, në veçanti, nevojat urgjente të Ukrainës për financim afatshkurtër”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se fondi i propozuar prej 19.8 miliardë dollarësh është “përveç njoftimeve të fundit për mbështetje të mëtejshme ushtarake dhe humanitare.”

“Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë pranë Ukrainës gjatë gjithë kësaj lufte dhe më gjerë dhe jemi të përgatitur të bëjmë më shumë sipas nevojës”, tha grupi.

Ora 15:17
Vijojnë bombardimet në Rajonin e Luhanskut, raketa godet një shkollë ku strehoheshin civilët, 3 të vrarë

Në Severodonetsk, në rajonin e Luhanskut, rusët hapën zjarr në një shkollë ku fshiheshin qindra njerëz dhe të paktën 3 banorë u vranë.

“Në mëngjes, rusët gjuajtën me artileri në shkollën Severodonetsk, ku njerëzit ishin fshehur. Më shumë se 200 njerëz, shumë fëmijë. Tre të rritur vdiqën menjëherë", tha Gaidai, duke deklaruar se policia e rajonit të Lugansk aktualisht po përpiqet të transportojë njerëzit në një tjetër strehë.

Ora 14:03
Fabrika e çelikut në Mariupol/ Kievi urdhëron ushtarë të lënë armët

Ushtarët e fundit ukrainas në fabrikën e çelikut Azovstal të Mariupolit kanë marrë urdhrin nga Kievi që të ndalojnë luftën për të mbrojtur qytetin. 

Lajmi është bërë i ditur nëpërmjet një video-mesazhi të Denis Prokopenko, Komandant të Batalionit Azov, një nga njësitë ukrainase të pranishme në uzinën e rrethuar nga rusët.

Komanda eprore ushtarake ka dhënë urdhër për të shpëtuar jetën e ushtarëve të garnizonit  dhe të ndalojnë mbrojtjen e qytetit.

Prokopenko konfirmoi se të gjithë të plagosurit rëndë u liruan nga kompleksi industrial.

Ora 13:50
Rusia i ndalon Finlandës furnizimin me gaz

Kompania Kombëtare e energjisë “Gasum” ka njoftuar se importet e gazit natyror nga Rusia në Finlandë do të ndërpriten të shtunën e 21 majit në orën 7 të mëngjesit, pasi u informua për vendimin nga Gazprom.

“Ne jemi përgatitur me kujdes për këtë situatë dhe do të jemi në gjendje të furnizojmë me gaz të gjithë klientët tanë në muajt në vijim”, tha Drejtori i Gasum, Mika Wiljanen, duke e cilësuar vendimin si ‘për keqardhje’.

Kompania raporton se do të vazhdojë t'u shërbejë klientëve gjatë sezonit nga burime të tjera, përmes tubacionit “BalticConnector”.

Ora 12:58
SHBA mund t’i heqë sanksionet Bjellorusisë

Shtetet e Bashkuara po planifikojnë të heqin disa sanksione ndaj Bjellorusisë për gjashtë muaj në mënyrë që të transportohet grurë ukrainas përmes territorit të saj, pasi transporti përmes porteve ukrainase të bllokuara nga Rusia është i pamundur.

Agjencia e Lajmeve “Pravda Ukraine”  shkruan se zyrtarët amerikanë dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres po shqyrtojnë një rrugë të mundshme për të eksportuar grurin ukrainas nëpërmjet Bjellorusisë në portin lituanez Klaipeda. Për ta bërë këtë, disa sanksione ndaj Bjellorusisë mund të hiqen për gjashtë muaj, siç janë ato për plehrat potasike të prodhuara në vend.

Ora 12:35
Kievi: Forcat ruse bombarduan 54 fshatra Donbas, 20 civilë të vdekur

Autoritetet ukrainase raportojnë se trupat ruse bombarduan gjatë ditës së djeshme 54 vendbanime në rajonet ukrainase të Donetsk dhe Lugansk në pjesën lindore të Ukrainës, duke vrarë 20 civilë.

Sulmet ajrore dhe mortajat shkatërruan dhe dëmtuan 105 ndërtesa banimi dhe 15 objekte të tjera civile, duke përfshirë një spital, konvikt, qendër sportive, qendër tregtare, ndërtesa bankash dhe një tubacion. Ndër fshatrat e prekur janë Severodonetsk, Lysychansk, Avdiivka, Bakhmut dhe Marinka.

Ora 12:14
Si përgjigje ndaj zgjerimit të NATO-s, Moska shpall baza të reja ushtarake

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu ka njoftuar krijimin e bazave të reja ushtarake në Rusinë Perëndimore.

Kjo, si një përgjigje të zgjerimit të NATO-s, pas aplikimit për anëtarësim të paraqitur nga Suedia dhe Finlanda. 

"Deri në fund të vitit, 12 njësi dhe divizione ushtarake do të krijohen në Distriktin Ushtarak Perëndimor," tha Shoigu.

Ora 11:50
I shkatërruar plotësisht! Qyteti Rubizhne me të njëjtin fat si Mariupol

Autoritetet ukrainase thonë se qyteti Rubizhne në rajonin e Luganskut është shkatërruar plotësisht, sikurse ndodhi dhe me Mariupolin.

“Qyteti Rubizhne, në rajonin e Luganskut, ka të njëjtin ‘fat si Mariupol’, u shkatërrua plotësisht, nuk ka më ndërtesa, shumë shtëpi nuk mund të restaurohen. Ka varreza në oborre", deklaroi Kreu i Administratës ushtarake rajonale të Luganskut, Sergi Gaidai.

Ai publikon imazhe të qytetit në të cilin tashmë ka vetëm ndërtesa të shkatërruara ose të rrafshuara me tokë dhe me kryqe druri në oborre. 

“Përpara luftës këtu jetonin dhe punonin më shumë se 60 mijë njerëz”, tha Gaidai.

Ora 10:57
Politikani rus: Po përballemi me një nga ushtritë më të forta

Senatori rus Frants Klintsevich ka deklaruar se operacioni ushtarak rus në Ukrainë po përballet me vështirësi dhe se ushtria ukrainase është një ndër më të fortat dhe më të stërviturat. 

"Operacioni special ushtarak" i Rusisë në Ukrainë po vazhdon me disa vështirësi, sepse ushtria ukrainase është një nga më të fortat dhe më të stërviturat", tha  Klintsevich, duke folur për BBC-në.

Ai pranoi përparimin e ngadaltë të Rusisë në Ukrainë, duke shtuar se ai nuk donte të ofendonte forcat e armatosura ruse.

“Ky operacion nuk është i njëjtë me atë në Afganistan dhe Kaukaz”, tha ai duke shpjeguar dhe  arsyet.

Ora 10:27
Ukraina: Sulm me raketa në Desna, shumë të vdekur

Presidenti ukrainas ka njoftuar se disa sulme me raketa kanë goditur gjatë mbrëmjes fshatin Desna, në veri të Ukrainës, afër kufirit me Bjellorusinë.

Si pasojë e këtij sulmi, Zelensky thotë se ka shumë viktima.

Ora 10:20
Zelensky: Faza e fundit e luftës do të jetë më e përgjakshme

Gjatë një takimi me disa student ukrainas, lideri ukrainas tha se faza e fundit e luftës është faza më e përgjakshme

"Faza e fundit është më e vështira dhe më e përgjakshme. Nuk mund të lejojmë të themi se lufta ka mbaruar. Nuk mund t’u bërtas ‘Ejani në shtëpi sot!’ për të gjithë ata që ikën jashtë shtetit, sepse lufta nuk ka mbaruar”, tha Zelensky.

Në të njëjtën kohë, ai siguroi se, pas përfundimit të luftës, Ukraina do t'i kushtojë vëmendje të madhe sigurisë.
“Ne do të ndërtojmë vendin dhe në veçanti infrastrukturat dhe teknologjitë më të mira për të garantuar sigurinë, në nivelin e Izraelit dhe vendeve të tjera udhëheqëse”, shtoi ai.

Ora 10:00
Intensifikohen sulmet në Donbas, luftime në Ukrainën Lindore

Forcat ruse po vazhdojnë ofensivën e tyre rreth qyteteve lindore të Ukrainës, Lysychansk dhe Severodonetsk, sipas raportimeve të ushtrisë ukrainase.  

Thuhet se luftimet janë akoma dhe intensive në të gjithë rajonin e Donbasit dhe Rusia akuzohet sërish për granatimet e infrastrukturës civile, akuza të cilat ajo i ka mohuar më herët.

Ukraina pretendon se ka zmbrapsur 14 sulme ruse dhe ka shkatërruar 8 tanke mes automjeteve të tjera ushtarake.

Ora 09:54
Zelensky: Rusët po kryejnë gjenocid ndaj ukrainasve

Presidenti Zelensky thotë se Rusia po kryen gjenocid në Ukrainë, gjë për të cilën pushtuesit patjetër duhet të çohen para drejtësisë.

Zelensky u shpreh se sulmet e rusëve ndaj infrastrukturës civile ishin një përpjekje e qëllimshme dhe kriminale për të vrarë sa më shumë ukrainas të jetë e mundur. Nga ana tjetër Rusia i ka mohuar ashpër sulme të tilla.

Gjithashtu lideri ukrainas përshëndeti dhe gjyqin ndaj rusit të parë të akuzuar për krime lufte.

Ora 09:06
VIDEO/Dëshmi të reja të mizorive në Bucha, publikuar nga New York Times

Kanë dalë prova të reja në lidhje me mizoritë e kryera nga ushtarët rusë në Bucha, një qytet në veriperëndim të Kievit . 

New York Times publikoi një video në të cilën tregohet se si rusët ekzekutuan të paktën 8 burra ukrainas në periferi të kryeqytetit.

Video e siguruar nga New York Times datojnë në 4 mars. Në pamjet mund të shihen forcat e ruse që kapin një grup burrash ukrainas të cilët udhëhiqen me radhë drejt një oborri ku pak më vonë do të ekzekutohen.

Ora 08:49
Inteligjenca britanike: Pas Mariupolit, Moska do të forcojë fushatën ushtarake në Donbas

Përditësimi më i fundit i Inteligjencës britanike rreth pushtimit rus në Ukrainë, thuhet se Moska pasi të ketë siguruar plotësisht Mariupolin, do të zhvendos forcat e saj drejt Donbasit, kjo pasi ende vazhdojnë të qëndrojnë edhe një numër i pacaktuar në fabrikën e çelikut në Mariupol.

"Rreth 1,700 ushtarë ukrainas nga uzina e çelikut Azovstal në Mariupol ka të ngjarë të jenë dorëzuar. Një numër i paspecifikuar i forcave ukrainase mbeten brenda fabrikës. Pasi Rusia të ketë siguruar Mariupolin, ka të ngjarë që ajo të zhvendosë forcat e saj për të forcuar operacionet. Donbass”. Është përditësimi më i fundit në terren i inteligjencës britanike për pushtimin rus të Ukrainës.

Ora 08:21
Guvernatori i Donetskut: Dje janë vrarë 5 civilë, 6 të tjerë u plagosën

1652970178_GBLYKTEM2RIYXKON3LMMNR6JNE.jpg

Pesë civilë ukrainas u vranë dhe gjashtë të tjerë u plagosën nga ushtria ruse gjatë ditës së djeshme në rajonin e Donetskut. Këtë bëri me dije Pavlo Kyrylenko, guvernatori i Donetskut në një postim në Facebook. Sipas tij, dy vdekje u regjistruan në Bakhmut, një në Krasnohorivka, një në Avdiivka dhe një në Khretyshche. 

Guvernatori tha se aktualisht është e pamundur të dihet numri i saktë i viktimave të sulmeve ruse në Mariupol dhe Volnovakha.

Ora 08:02
Zelensky: Në Donbas është ferri

Gjatë mbrëmjes Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, bëri një vlerësim të tmerrshëm rreth situatës në Donbas.

"Ka ferr dhe nuk është ekzagjerim. Bombardimi brutal dhe absolutisht i padobishëm i Severodonetsk, me 12 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur në një ditë të vetme. Bombardimet e qyteteve të tjera, sulmet ajrore dhe raketore nga ushtria ruse, e gjithë kjo nuk është vetëm armiqësi lufte. Sulmet ruse në rajonin e Chernihiv, veçanërisht sulmi i tmerrshëm i Desna, sulme të vazhdueshme në rajonin e Odessa, në qytetet e Ukrainës qendrore, Donbass është shkatërruar plotësisht, e gjithë kjo nuk është ajo ka dhe nuk mund të ketë ndonjë shpjegim ushtarak për Rusinë" tha udhëheqësi ukrainas.

S.C/E.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Beni: 20/05/2022 14:15

    Trimat e amerikes po i heqin breket nga Rusia hahahahah

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Dosja/ Skandali me aparaturën e kobaltit, mjeku i Onkologjikut ngriti alarmin: Nëpër korridore rrezatimi 20 herë më i lartë! Takimi me Qirjazin nuk e zgjidhi, mu bë gjyqi

Dosja/ Skandali me aparaturën e kobaltit, mjeku i Onkologjikut ngriti alarmin: Nëpër korridore rrezatimi 20 herë më i lartë! Takimi me Qirjazin nuk e zgjidhi, mu bë gjyqi