Kievi zëvendëson shefin e ushtrisë në vijën e frontit në Kharkiv

Kievi zëvendëson shefin e ushtrisë në vijën e frontit në Kharkiv

Foto: Mykhailo Drapatyi

Forcat e armatosura të Kievit kanë njoftuar se kanë zëvendësuar komandantin përgjegjës për vijën e frontit në Kharkiv, në verilindje të Ukrainës.

Lajmi u bë i ditur nga zëdhënësi i ushtrisë ukrainase Nazar Voloshyn, duke shpjeguar se u vendos që të emërohej gjeneral brigade Mykhailo Drapatyi në krye të trupave në Kharkiv duke zëvendësuar Yuriy Galushkin .

Arsyeja që çoi në këtë ndryshim nuk u bë e ditur, por kjo gjë vjen pasi ofensiva ushtarake e ushtrisë ruse po përparon në rajonin e Kharkivit. Vetë autoritetet ukrainase folën për një "moment të vështirë", duke pranuar "sukseset taktike" ruse.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Estonia: Mund të dërgojmë trupa ushtarake në Ukrainë


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj