Lufta/ Estonia: Mund të dërgojmë trupa ushtarake në Ukrainë

 Lufta/ Estonia: Mund të dërgojmë trupa ushtarake në Ukrainë

Mykhailo Drapatyi

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i presidentit të Estonisë, Madis Roll thotë se qeveria po diskuton mundësinë e dërgimit të trupave në Ukrainën perëndimore. 

Sipas këshilltarit presidencial të Estonisë, qeveria tani po analizon dislokimin e mundshëm dhe do të preferonte ta bënte këtë si pjesë e një misioni të NATO-s "për të demonstruar forcë dhe vendosmëri".

Forcat e armatosura të Kievit kanë njoftuar se kanë zëvendësuar komandantin përgjegjës Yuriy Galushkin për vijën e frontit në Kharkiv me gjeneralin Mykhailo Drapatyi, në verilindje të Ukrainës. Arsyeja e këtij ndryshimi nuk u bë e ditur por kjo gjë vjen pasi ofensiva ushtarake e ushtrisë ruse po përparon në rajonin e Kharkivit.

Ndërkohë ditën e djeshme pesëmbëdhjetë persona u vranë në qytetin rus të Belgorodit pasi një ndërtesë banimi u sulmua me raketë. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria Ruse e Situatave Emergjente.

Thuhet se mes viktimave ka edhe dy fëmijë, raporton agjencia e lajmeve Kyiv Independent. Sipas guvernatorit të Oblastit të Belgorodit, Vyacheslav Gladkov, një pjesë e ndërtesës 10-katëshe u shemb më herët gjatë ditës. Gladkov tha gjithashtu se ndërtesa u godit nga një raketë ukrainase gjatë një sulmi ajror në rajon.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Moskës, mbrojtja ajrore ruse rrëzoi gjashtë raketa Tochka-U mbi rajonin Belgorod. Ndërtesa e banimit është dëmtuar nga raketa Tochka-U.

Ndërsa zyrtarët ukrainas nuk i kanë komentuar këto pretendime.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:49
Estonia: Mund të dërgojmë trupa ushtarake në Ukrainë

1715633449_tjutritri.JPG

Madis Roll

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i presidentit të Estonisë, Madis Roll thotë se qeveria po diskuton mundësinë e dërgimit të trupave në Ukrainën perëndimore. 

Sipas këshilltarit presidencial të Estonisë, qeveria tani po analizon dislokimin e mundshëm dhe do të preferonte ta bënte këtë si pjesë e një misioni të NATO-s "për të demonstruar forcë dhe vendosmëri".

Ora 19:26
FOTO/ Gruaja e presidentit Zelensky takohet me Vuçiçin në Beograd

1715621320_rthrhrtjtrytyj.JPG

Olena Zelenska dhe Aleksandar Vuçiç

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç është takuar sot në Beograd me Olena Zelenskën, bashkëshorten e presidentit ukrainas Volodymey Zelensky, e cila prej ditës së djeshme po viziton kryeqytetin serb.

Sipas mediave tema e takimit ishin lidhjet kulturore mes dy vendeve dhe çështjet humanitare.

“Ne folëm veçanërisht për nevojat e kategorive më të kërcënuara të popullatës dhe fëmijëve, të cilët janë më të cenuarit në çdo konflikt”,- ka shkruar Vuçiç në profilin e tij në Instagram, siç raportojnë mediat.

Ora 16:34
Djali i Patrushev emërohet zëvendëskryeministër rus

Foto: Denis Manturov

Duma e Shtetit rus ka miratuar emërimin e Dmitry Patrushev, djalin e politikanit dhe ish-oficerit të inteligjencës Nikolai Patrushev, në postin e zëvendëskryeministrit të Rusisë. Lajmin e raporton agjencia e lajmeve Tass.

Denis Manturov u emërua zëvendëskryeministër i parë.

 

Ora 15:59
Kievi zëvendëson shefin e ushtrisë në vijën e frontit në Kharkiv

Foto: Mykhailo Drapatyi

Forcat e armatosura të Kievit kanë njoftuar se kanë zëvendësuar komandantin përgjegjës për vijën e frontit në Kharkiv, në verilindje të Ukrainës.

Lajmi u bë i ditur nga zëdhënësi i ushtrisë ukrainase Nazar Voloshyn, duke shpjeguar se u vendos që të emërohej gjeneral brigade Mykhailo Drapatyi në krye të trupave në Kharkiv duke zëvendësuar Yuriy Galushkin .

Arsyeja që çoi në këtë ndryshim nuk u bë e ditur, por kjo gjë vjen pasi ofensiva ushtarake e ushtrisë ruse po përparon në rajonin e Kharkivit. Vetë autoritetet ukrainase folën për një "moment të vështirë", duke pranuar "sukseset taktike" ruse.

Xh.K/K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Balla kërkon donacione për të luftuar krimin, ambasadori i BE-së, Gonzato: Duhet Ju mbështesim por duhet transparencë

Balla kërkon donacione për të luftuar krimin, ambasadori i BE-së, Gonzato: Duhet Ju mbështesim por duhet transparencë