Kim Jong-un uron Putin për 70-vjetorin: Shëndet dhe sukses! Ju po mbroni dinjitetin kombëtar të Rusisë

Kim Jong-un uron Putin për 70-vjetorin: Shëndet dhe sukses! Ju po mbroni dinjitetin kombëtar të Rusisë

Udhëheqësi i Koresë së Veriut dërgoi një letër për të uruar presidentin rus për ditëlindjen e tij, duke vlerësuar aftësinë udhëheqëse të Putinit për t'iu përgjigjur sfidave nga SHBA.

“Ju uroj shëndet të mirë dhe sukses në punën tuaj për prosperitetin e Rusisë”, ka shkruar Kim Jong-un.

Në letër, Kim vlerësoi Putinin për arritjet e jashtëzakonshme në qëllimin strategjik të ndërtimit të një Rusie të fuqishme.

“Sot, Rusia po mbron me vendosmëri dinjitetin e saj kombëtar dhe interesat themelore nga sfidat dhe kërcënimet nga Shtetet e Bashkuara. Kjo vështirë se do të ishte e mundur pa udhëheqjen tuaj të jashtëzakonshme dhe vullnetin e fortë”, ka shkruar Kim Jong-un.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut përmendi gjithashtu bashkëpunimin dhe ndihmën e ndërsjelltë midis Phenianit dhe Moskës, siç u ra dakord në samitin në qytetin e Vladivostok, Lindja e Largët e Rusisë në vitin 2019. Ai shpresonte për një marrëdhënie personale midis dy vendeve. të cilët do të kenë një rol më të madh në zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe.

Koreja e Veriut kohët e fundit ka përmendur vazhdimisht marrëdhëniet e saj me Rusinë, mes tensioneve në rritje në gadishullin Korean dhe ngërçit në negociatat bërthamore me Shtetet e Bashkuara. Pheniani më 4 tetor akuzoi Uashingtonin dhe aleatët e tij për aplikimin e "standardeve të dyfishta" në përgjigje të lëvizjes së Rusisë për të aneksuar katër provinca ukrainase në territorin e saj, duke thënë se vendimi i Rusisë ishte "plotësisht i ligjshëm".

Në takimin e Këshillit të Sigurimit të 5 tetorit mbi lëshimet e fundit të raketave të Koresë së Veriut, Rusia dhe Kina vendosën veton ndaj një projekt-rezolute të propozuar nga Shtetet e Bashkuara për të vendosur më shumë sanksione ndaj Koresë së Veriut. Zëvendës ambasadorja e Rusisë në OKB Anna Evstigneeva paralajmëroi se “shtimi i sanksioneve ndaj Koresë së Veriut është një rrugë qorre” dhe “nuk do të sjellë asnjë rezultat”.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Zelensky i drejtohet BE-së: Jemi në prag të katastrofës bërthamore! Liderët e BE-së pa marrëveshje për çmimin tavan ndaj gazit rus


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Zyrtare/ Joshua Zirkzee, lojtar i ri i Manchester United

Zyrtare/ Joshua Zirkzee, lojtar i ri i Manchester United