Ambasadorja Yuri Kim: Kërkesat përtej ODIHR vëtem me konsensus, ndryshe tërhiquni

Ambasadorja e ShBA-së, Yuri Kim ka deklaruar pas takimit me përfaqësuesit e këshillit politik të reformës zgjedhore, që palët politike duhet të zbatojnë rekomandimet e ODIHR. Sipas saj nëse nuk arrijnë konsensusin për çështje përtej rekomandimeve të ODIHR, atëherë palët politike duhet të heqin dorë nga këto kërkesa. Në një dalje për mediat, pas takimit, diplomatja amerikane u shpreh se orët e diskutimit kanë qenë të  vështira, por me përparime.

"Që të tre ne ambasadorët kemi shpenzuar 9 orë me anëtarë e këshillit politik. Ka qenë ditë e gjatë dhe e vështirë, por është bërë përparim. Kjo ka qenë e vështirë për të gjitha palët e përfshira. Të gjithëve i është kërkuar që të japin që Shqipëria të fitojë. Shqipëria, aleati dhe miku ynë është në një fazë kritike të historisë së saj. 25 marsi ishte një pikë kthese. Është një votë për të ardhmen e Shqipërisë ne Evropë.  Sikurse jeni në dijeni BE ka vendosur një sërë kushtesh që Shqipëria të nisë negociatat për në BE, mes tyre është reforma zgjedhore që është në përputhje me rekomandimet e ODIHR. Qëllimi ynë sot dhe nesër, sepse do të ritakohemi përsëri nesër është që Shqipëria të përmbushë rekomandimet e ODIHR në mënyrë që Shqiperia të jetë anëtarë ne BE. Nëse partitë do të arrijnë në konsensus për masa që shkojnë përtej rekomandimeve të ODHIR ne do të jemi dakord. Por nëse konsensusi për këto pika nuk arrihet atëherë palët nuk duhet t'i vazhdojnë më këto kërkesa", tha ambasadorja Yuri Kim.  


Lajmi kryesor:

9 orë takim i vështirë! Ambasadorët e SHBA-BE-Britanisë: Hiqni dorë nga kërkesat nëse nuk ka dakordësi! Reforma të mbyllet nesër


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A janë të domosdoshme listat e hapura?×

Lajmi i fundit

John

Plagosi me kaçavidë 31-vjeçarin, arrestohet adoleshenti në Durrës