Kina dhe Siria forcojnë bashkëpunimin e tyre, Xi: Do të ndihmojmë në rindërtimin e qyteteve

Kina dhe Siria forcojnë bashkëpunimin e tyre, Xi: Do të ndihmojmë në rindërtimin e qyteteve

Presidenti i Sirisë, Bashar al-Assad, ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Kinë. Takimi ka patur në fokusin e vet forcimin e raporteve midis dy vendeve dhe rritjen e mbështetjes për rindërtimin e Sirisë. 

“Kina është e gatshme të punojë me Sirinë për të mbështetur në mënyrë të vendosur njëri-tjetrin dhe për të mbështetur së bashku barazinë dhe drejtësinë ndërkombëtare”, tha Hua Chunying, zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme kinez.

Presidenti kinez, Xi Jinping priti Assadin në Hangzhou, kryeqyteti i provincës lindore Zhejiang, pasi ai mbërriti në Kinë të enjten për një vizitë zyrtare me ftesë të presidentit kinez, vizita e parë e tillë në gati dy dekada.

Ai do të marrë pjesë edhe në ceremoninë e hapjes së Lojërave të 19-ta Aziatike, të cilat po mbahen në Hangzhou. Hera e fundit që ai vizitoi Kinën ishte në vitin 2004, për t’u takuar me presidentin e atëhershëm Hu Jintao.

Kjo është vizita e tij e parë në Kinë që nga shpërthimi i luftës civile siriane më shumë se 12 vjet më parë. Gjatë luftës, Siria kishte një nivel relativisht të ulët të angazhimit ndërkombëtar, por në vitet e fundit kjo ka filluar të ndryshojë, raporton Anadolu.

Në këtë vizitë, Assad shoqërohet nga zonja e parë Asma al-Assad. Delegacioni sirian do të vizitojë edhe kryeqytetin Pekin.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Pamje spektakolare, flamuri shqiptar ngrihet në urën e Bushtricës në nder të 111 vjetorit të pavarësisë

VIDEO/ Pamje spektakolare, flamuri shqiptar ngrihet në urën e Bushtricës në nder të 111 vjetorit të pavarësisë