Kina e dyta pas Italisë për shkëmbimet tregtare me Shqipërinë! Gjermania del nga lista e 4 partnerëve kryesorë

Viti 2023 u mbyll me bilanc negativ për tregtinë e mallrave. Raporti i fundit i Institutit të Statistikave tregon se eksportet e mallrave përgjatë 12 muajve arritën në vlerën 440 miliardë lekë duke rënë me 9.5% në raport me vitin 2022.

“Grupet që kanë ndikuar negativisht në uljen vjetore të eksporteve, janë: “Materiale ndërtimi dhe metale” me -4,5%, “Minerale, lëndë djegëse, energji elektrike” me -2,8%, “Tekstile dhe këpucë” me -1,8%. Ndërsa pozitivisht ka ndikuar grupi: “Ushqime, pije, duhan” me +0,8%”, thuhet në raportin e INSTAT.

Ndërsa nga ana tjetër me 8.2% është ulur edhe vlera e importeve, pasi bizneset vendase kanë blerë jashtë vendit produkte me vlerë 873 miliardë lekë. Ndikimin më të fortë në uljen e importeve e ka dhënë energjia elektrike me 7.3% për shkak se gjatë vitit të shkuar vendi ka ulur sasinë e energjisë së blerë për shkak të prodhimit të lartë vendas, duke bërë që të ulet edhe vlera monetare e importeve.

Po ashtu është ulur me 1.5% importi i materialeve të ndërtimit, dhe me -0.8% importi i tekstileve dhe këpucëve. I vetmi grup që ka performuar pozitivisht ka qenë importi i makinerive dhe pjesëve të këmbimi, që ka pasur rritje me 2.7%.

Ndërkohë deficiti tregtar në fund të vitit 2023 zbriti në 432 mld lekë thotë INSTAT, duke u ulur me -6,7 %, krahasuar me vitin 2022.

Shkaqet kryesor për uljen e tregtisë, janë zhvlerësimi i valutave kryesisht i euros dhe i dollarit i cili ka bërë që fitimet e kompanive të ishin më të ulta kur behej konvertimi nga valutë në monedhën vendase. Por po ashtu ka ndikuar edhe ulja e çmimeve për mallra të ndryshime si karburanti apo energjia në tregjet e huaja.

Sa i takon partnerëve tregtar kryesor për vitin 2023, INSTAT thotë se ishin Italia që mban 29.2% të peshës së shkëmbimeve tregtare ndjekur nga Kina me 7.9%, Turqia me 6.8% dhe Greqia me 6.5%. Në raport me vitin 2022 kanë rënë pozitat e Turqisë dhe të Gjermanisë, kjo e fundit nuk është në listën e 4 partnerëve kryesor dhe është fuqizuar më shumë prezenca e produkteve kineze bë vendin tonë.

PARTNERËT KRYESORË PËR VITIN 2023
Italia 29.2%
Kina 7.9%
Turqia 6.8%
Greqia 6.5%
PARTNERËT KRYESORË NË VITIN 2022
Italia 29%
Turqia 8,4%
Greqia 6,9%
Gjermania 6,3%

 

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë) 

S.G/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë