Kina fillon stërvitje ushtarake rreth Tajvanit

Kina fillon stërvitje ushtarake rreth Tajvanit

Kina filloi stërvitjet ushtarake dyditore rreth Tajvanit që do të zgjasin deri të premten, vetëm 3 pasi presidenti i ri i Tajvanit Lai Ching-te mori detyrën dhe i bëri thirrje Pekinit që të ndalojë kërcënimet. Komanda e Ushtrisë Popullore Çlirimtare të Kinës njoftoi se kishte filluar stërvitjet e përbashkëta ushtarake me përfshirjen e ushtrisë, marinës, forcave ajrore dhe raketore, në zonat përreth Tajvanit.

Stërvitjet po zhvillohen në ngushticën e Tajvanit, në veri, jug dhe në lindje të Tajvanit, si dhe në zonat përreth ishujve Kinmen, Matsu, Wuqiu dhe Dongyin të kontrolluara nga Tajvani. Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit ka dënuar stërvitjet kineze si "provokime të paarsyeshme".

Stërvitjet do të përqendrohen tek patrullimet e përbashkëta të gatishmërisë luftarake detare dhe ajrore, sulmet precize mbi objektivat kyç dhe operacione të integruara brenda dhe jashtë zinxhirit të ishullit për të testuar "aftësitë e përbashkëta reale luftarake" të forcave, tha ushtria kineze.

“Ky është gjithashtu një ndëshkim i fortë për aktet separatiste të forcave që kërkojnë pavarësinë e Tajvanit dhe një paralajmërim i ashpër kundër ndërhyrjes dhe provokimit nga forcat e huaja”, shtoi komanda kineze.

Kina e urren Presidentin Lai, duke thënë se ai është "separatist" dhe e ka denoncuar fjalimin e tij të inaugurimit. Ministri i Jashtëm kinez Wang Yi e quajti Lai "të turpshëm".

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Vula tek Berisha/ Salianji paralajmëron në 'Studio Live': Lajm i mirë për zgjedhjet e parakohshme në tetor

Vula tek Berisha/ Salianji paralajmëron në 'Studio Live': Lajm i mirë për zgjedhjet e parakohshme në tetor