Kina në rolin e superfuqisë që kërkon paqe, reagon Tajvani: Ne nuk jemi idiotë, kinezët na kërcënojnë me luftë, për rusët dhe ukrainasit ofrojnë zgjidhje

Kina në rolin e superfuqisë që kërkon paqe, reagon Tajvani: Ne nuk jemi idiotë, kinezët na kërcënojnë me luftë, për rusët dhe ukrainasit ofrojnë zgjidhje

Ministri i Jashtëm i Tajvanit të martën kritikoi përpjekjet e Kinës për t'u paraqitur si vend paqeruajtës në konfliktin e Ukrainës, ndërsa ajo kërcënon me luftë kundër ishullit të vetëqeverisur.

"Kina kërcënon me luftë kundër Tajvanit dhe të tjerëve, por dëshiron t'i propozojë një plan paqeje Rusisë, e cila nisi luftën kundër Ukrainës. Ne nuk jemi idiotë. Dëshironi paqe? Të dy autokratët duhet të ndalojnë menjëherë kërcënimet, agresionin dhe ekspansionizmin e tyre”- tha Ministri i Jashtëm Joseph Wu.

Reagimi i Wu për liderin kinez Xi Jinping dhe presidentin rus Vladimir Putin vjen ndërsa Xi bën një udhëtim tre-ditor në Moskë që është cilësuar nga Pekini si "një udhëtim paqeje".


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin dhe Xi Jinping nënshkruajnë dokumente për partneritet global! Moska: Plani kinez, bazë për marrëveshje


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

Java Italiane e Kulturës/ Zhvillohet në Liqenin e Tiranës gara ‘Vrapo për autizmin’, i bashkohet edhe ambasadori Bucci

Java Italiane e Kulturës/ Zhvillohet në Liqenin e Tiranës gara ‘Vrapo për autizmin’, i bashkohet edhe ambasadori Bucci