Kisha ku prehet Mbretëresha Elizabeth hapet për publikun, publikohet fotoja e parë me pllakën e varrit

Kisha ku prehet Mbretëresha Elizabeth hapet për publikun, publikohet fotoja e parë me pllakën e varrit

Pllaka e varrit të Mbretëreshës Elizabeth II

Fotoja e parë e pllakës së vendosur në varrin e Mbretëreshës Elizabeth II në Winsdor është publikuar dhe po qarkullon në rrjet.

Emri i Mbretëreshës Elizabeth II është gdhendur së bashku me emrin e nënës, babait dhe bashkëshortit të saj në gur, brenda “King George VI Memorial Chapel”, kështjella Windsor.

Pllaka e gurit të zi është vendosur në dysheme pasi ka zëvendësuar gurin e vjetër që kishte emrat George VI dhe Elizabeth të gdhendur me germa ari. Guri i përmban në formën e listës, “George VI 1895-1952” dhe “Elizabeth 1900-2002” të ndjekur nga një Yll metalik Garter, dhe më pas “Elizabeth II 1926-2022” dhe “Philip 1921-2021”.

Pllaka e varrit të Mbretëreshës Elizabeth II

Të katër anëtarët e familjes ishin anëtarë të Urdhrit të Garterit, i cili ka si shtëpinë e tij shpirtërore Kapelën e Shën Gjergjit. Urdhri i Garter-it është titulli më i vjetër i kalorësisë në sistemin britanik të nderimeve, i tejkaluar në përparësi vetëm nga Kryqi Victoria dhe Kryqi Xhorxh që u themelua nga Edward III në 1348. 

Kapela Përkujtimore e Mbretit Xhorxh VI, e cila ndodhet brenda mureve të kapelës së Shën Gjergjit, u porosit nga Mbretëresha në vitin 1962 si një vend varrimi për babain e saj. Kapela do të rihapet për vizitorët javën e ardhshme në të gjitha ditët kur kalaja është e hapur për publikun, duke përjashtuar të dielat kur është e hapur vetëm për besimtarët. Hyrja në kështjellë është 28,50 £ për të rriturit të shtunave dhe 26,50 £ në ditët e tjera, sipas faqes së internetit.

Familja mbretërore po vazhdon periudhën e zisë për Mbretëreshën, e cila do të mbahet deri në shtatë ditë pas funeralit.

D.GJ/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/Protesta del jashtë kontrollit, Berisha qëllohet me grusht në fytyrë

VIDEO/Protesta del jashtë kontrollit, Berisha qëllohet me grusht në fytyrë