Kisha të drejtë në analizën time për integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut! 

Kisha të drejtë në analizën time për integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut! 

Flamujt e BE

Kam analizuar në këtë periudhë se nuk është sjellë europiane è Shqipërisë për tu ndarë të nga Maqedonia e Veriut në procesin e Integrimit, nëse Bullgaria nuk tërhiqte veton!
 Po ashtu, kam theksuar se është antikombëtare e antikushtetuese thirrja e Qeverisë Shqiptare për t'u ndarë nga Maqedonia e Veriut e këtë e kam argumentuar sipas frymës së Kushtetutës të Republikës së Shqipërisë dhe faktit se shqiptarët tani më me statusin e themeluesit të shtetit të Maqedonisë së Veriut, nuk mund të braktisen nga Shqipëria në mëshirën e fatit.

Gjithashtu, kam theksuar se ndarja dhe lënia vetëm e Maqedonisë së Veriut në rrugën e Integrimit do të krijonte arsye dhe argumente që ky shtetit të bëhej në një të ardhme të shkurtër shtet satelitor nën influencën e Rusisë e këtë e kam lidhur edhe me faktin se Serbia, shtet hapur pro rus është vend kufitar dhe po ashtu me influencë të rëndësishme për arsye historike që tashmë dihen!

Zgjidhjen e situatës së Maqedonisë së Veriut e kam parë në dy këndvështrime:
- Shqipëria të mos ishte dakord që të ndahej nga Maqedonia e Veriut në procesin e integrimit 
- BE duhet të bënte presionin e saj legjitim mbi Bullgarinë që kjo e fundit të sillej në lartësinë që i takoj si vend anëtar i BE!

Pretendimet e Bullgarisë, jo vetëm që nuk ishin në frymën për çfarë është krijuar dhe ekziston BE, por edhe një shkelje e të drejtës ndërkombëtare mbi vete vendosjen e Popujve! Një realitet shtetëror si Maqedonia e Veriut, vend anëtar i OKB, ka të drejtën e saj të zgjedh se kujt identiteti kulturor dhe etnik t'i referohet!

Maqedonia e Veriut, ka pësuar pafund padrejtësi edhe në procesin e ndryshimit të emrit të saj nga Greqia! Ka ardhur momenti që vendet e Rajonit ta respektojnë këtë entitet shtetëror njësoj si të tjerët ashtu siç e parashikon e Drejta Ndërkombëtare!

Ekzistenca e Maqedonisë, ndoshta si proces i ngjashëm me realitetin e Zvicrës dhe të Belgjikës, nuk i prish punë askujt, por garanton paqe e siguri në Rajon dhe ky i fundit ka shumë nevojë!
Gjithashtu, kjo eksperiencë duhet t'i shërbej Maqedonisë së Veriut si një leksion që të sillet si një shtet multietnik dhe multikulturor. Maqedonia e Veriut, thuajse si model sui generis, duhet të jetë vetëdijshme se për të eksituar si i tillë, duhet të respektoj të gjitha pakicat gjuhësore e ta konsiderojë diversitetin kulturor si një pasuri dhe jo si një barrierë psikologjike për ekzistencë!

Presioni i BE mbi Bullgarinë dhe tërheqja e kësaj të fundit, më dha të drejtët në analizat e qëndrimet e mia publike e po ashtu dha sinjale të qarta se BE nuk tolerojë asnjë shtet që të sillet si nacionalistë e në të njëjtën kohë të jetë anëtare me të drejta të Plota!

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Ervin: 22/06/2022 16:04

    Nese paske patur te drejte atehere ki kujdes. Sepse dekllarata si "antikombetar" dhe "antikushtetues" mund te te damkose si shpifes nese te keput ndonje padi ne gjykate Rame mefallomani.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Zakonet e përditshme që mund të dëmtojnë venat

Zakonet e përditshme që mund të dëmtojnë venat