Kleriku mysliman mes tre personave të arrestuar në Indi për vrasjen e një të riu për shkak të postimit në Facebook

Kleriku mysliman mes tre personave të arrestuar në Indi për vrasjen e një të riu për shkak të postimit në Facebook

India është në krye të listës së prioriteteve të vendit të integritetit të Facebook për vitin 2021 si një vend me rrezikun më të lartë të dhunës, gjuhës së urrejtjes dhe keqinformimit.

Tre persona, duke përfshirë një klerik mysliman, janë arrestuar nga një skuadër kundër terrorizmit në shtetin indian të Gujarat për vrasjen e një të riu në Dhandhuka, pasi dyshohet se kanë shpërndarë një postim të pakëndshëm në Facebook. Kishan Boliya u qëllua për vdekje më 25 janar, dyshohet si hakmarrje për një postim në Facebook që ai ndau më 6 janar.

Disa anëtarë të komunitetit mysliman kishin paraqitur tashmë një ankesë në polici për postin, duke pretenduar se ai lëndonte ndjenjat e tyre fetare.

Boliya u arrestua nga policia e shtetit, por më vonë u lirua me kusht.

Sipas oficerit të lartë të Skuadrës Anti-Terrorizëm (ATS), Imtiaz Shaikh, kleriku i quajtur Maulana Mohammed Zavaravala ua dha armët dhe municionet dy personave - Shabbiar alias Saba Chopda (24) dhe Imtiyaz alias Imtu Pathan (27). Armët janë sjellë nga shteti indian i Madhya Pradesh, prej nga është kleriku. Që nga vrasja e Boliya, shumë qytete në shtetin e Gujarat kanë vëzhguar një mbyllje të pjesshme në shenjë proteste.

Pasi dëshmoi reagimin e vendasve, Ministri i Brendshëm i Gujarat, Harsh Sanghavi njoftoi se çështja po i dorëzohej ATS-së së Gujaratit, duke thënë se Policia e Gujarat "është e përkushtuar për të dhënë drejtësi për familjen e viktimës ".

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Zjarr masiv në Siçili/ Banorët vendosin maska dhe hipin mbi çati, evakuohen 20 familje

Zjarr masiv në Siçili/ Banorët vendosin maska dhe hipin mbi çati, evakuohen 20 familje