KLGJ dhe KLP kërkesë Kuvendit për financim: Duam 487 milionë lekë për strukturën

KLGJ dhe KLP kërkesë Kuvendit për financim: Duam 487 milionë lekë për strukturën

Kryesia e kuvendit dhe kërkesa e KLP për buxhet

TIRANE-Këshilli i Lartë i Prokurorisë dhe Këshilli i Lartë Gjyqësor i kanë drejtuar një letër Komisionit të Ligjeve në lidhje me financimet për vitin 2019. Report Tv ka siguruar kërkesat e KLGJ-së dhe të KLP-së që i janë drejtuar Kuvendit të Shqipërisë.

KLGJ kërkon 272 milionë lekë për funksionimin gjatë vitit 2019. Këshilli i Lartë Gjyqësor kërkon paga për 144 punonjës. Ndërsa Këshilli i Lartë i Prokurorisë kërkon 215 milionë lekë për funksionimin gjatë 2019 dhe një strukturë që arrin në 75 punonjës.

Këto dy institucione kyçe për funksionimin e drejtësisë së re në Shqipëri janë konstituuar në muajin e fundit, ndërsa kërkesa për buxhetin dhe strukturën e punonjësve që kërkojnë pritet që të diskutohet në vijim nga Komisioni i Ligjeve.

Kërkesa e KLP për buxhet drejtuar kuvendit

( Kliko këtu ) dokumenti mënyra e funskionimit dhe kërkesa e KLGJ për buxhet drejtuar kuvendit

 

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A merr fund kriza në PD me zgjedhjen e kryetarit të ri më 29 korrik?×

Lajmi i fundit

Dako mohon akuzat e SPAK: Për shëtitoren s’kam shkelur asnjë procedurë! S’kam pasur dijeni sa kate është pallati

Dako mohon akuzat e SPAK: Për shëtitoren s’kam shkelur asnjë procedurë! S’kam pasur dijeni sa kate është pallati