'Klubit do t'i dorëzohen çelsat shumë shpejt', inxhinieri i stadiumit të Kukësit: Në kantier çdo ditë ishte si ndeshje futbolli

Kanë mbetur detaje të vogla për inaugurimin e stadiumit të ri të Kukësit, me një kapacitet prej 6 mijë vendesh dhe që ka kapur shifrën e afërsisht 9 milionë eurove. Prej ditësh ka përfunduar shtrimi i tapetit të gjelbër, ndërsa po montohen edhe stolat e fundit në tribunën qëndrore.

‘Dorëzimi i stadiumit do bëhet pasi të zhvillohet edhe një ndeshje prove, që të testohet ndriçimi dhe të plotësohet mobilimi brenda stadiumit. Nuk është bërë mobilimi akoma dhe më pas vjen dorëzimi. Më vonë bëhet dorëzimi dhe mirëmbajtja nga bashkia dhe klubi i Kukësit,’-shprehet inxhinieri i stadiumit Luan Dashi.

Stadiumi i ri i Kukësit përmbush kushtet e UEFA-s, duke filluar me trasmetimin e sinjalit, dhomat e dedikuara për skuadrat, gjyqtarët dhe gazetarët, ndërsa ka edhe ambiente kateringu. Ndërkohë janë bërë edhe vendet e dedikuara për sistemin VAR, ndërsa edhe siguria është e një niveli të lartë.

‘56 kamera të instaluara në stadium me cilësi shumë të lartë që kapin çdo detaj nga tribunat e stadiumit, parkimi dhe gjithçka ndodh rreth impiantit,’-thotë ai.

Inxhienieri Luan Dashi tregon edhe një detaj që i ka bërë përshtypje gjatë gjithë periudhës së ndërtimit, që ka nisur në gusht të 2019.

‘Për ne ishte si ndeshje futbolli çdo ditë. Ka patur tifoza çdo ditë në kantier. Shumë interes prej tyre dhe shumë padurim,’-deklaron inxhinieri.

Ndryshe nga stadiumi i vjetër tek i riu do të ketë edhe vend për parkim.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Jari: 18/11/2021 14:17

    Në se e ka bë Kuksi, hallall ata që do luanë dhe Tifoza, por mos e ka bë Duka i KRIMIT me lekët e pista të tij, se është harram leku i Dukës.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)