Koha është tani...Meta: Të bëjmë zgjedhjet me 13 tetor, ose 19-a do jetë shumë vonë

TIRANE - Presidenti Ilir Meta u bën thirrje palëve politike që të bëjnë çmos për të pasur zgjedhje më 13 tetor, si një mundësi e vetme sipas tij që Këshilli i BE-së të japë vendim pozitiv për çeljen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë, vendim që pritet të merret më 17-18 tetor. Meta thotë përmes një postimi në Facebook se nuk duhet humbur asnjë ditë, pasi 19 tetori do të jetë shumë vonë. Me këtë qëndrim, nëse çelen apo jo negociatat, Meta do t'ia faturojë faktit nëse mbahen ose jo zgjedhjet.

"Koha që të mos mbetemi edhe në vjeshtë! Të dashur qytetarë, 30 qershori iku si një datë e përbashkët vetëm kalendarike. Përpara kemi një datë tepër të rëndësishme, për ne dhe të ardhmen e vendit tonë, 17-18 tetor 2019, kur Këshilli i Bashkimit Europian do të marrë një vendim për çeljen ose jo të negociatave me Shqipërinë. Ndaj nuk mund të vazhdohet më të ecet në dy rrugë të kundërta, që nuk takohen me njëra-tjetrën: në një anë atë të kapjes së çdo institucioni, çdo zyre dhe çdo vendi pune, dhe atë të delegjitimimit të çdo institucioni nga ana tjetër. Të dy palët duhet t’u krijojnë mundësinë të gjithë qytetarëve shqiptarë, që në mënyrë të qetë, civile dhe demokratike të shprehin sovranitetin e tyre për të gjitha institucionet, vendore dhe qendrore, përfshi dhe Presidentin nga populli, në 13 tetor. KOHA ËSHTË TANI! Në 19 tetor do të jetë shumë vonë!", shkruan Meta.

Sipas presidentit, zgjedhjet e 30 qershorit ishin farsë, edhe pse ato janë njohur nga ndërkombëtarët dhe janë certifikuar edhe nga KQZ. Për herë të parë, dje, lideri demokrat Lulzim Basha pranoi propozimin e kreut të shtetit, që më 13 tetor të mbahen tre zgjedhje, përsëritja e atyre vendore, të parakohshmet parlamentare, dhe ato për presidentit.

Njëkohësisht, kjo ishte tërheqje dhe dështim i Lulzim Bashës nga kauzat e opozitës për qeveri tranzitore dhe për largimin e Edi Ramës, kushte të cilat nuk përfshihen në 'paketën' e Metës.

G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Deri në 80 mijë lekë gjobë për përdorimin e celularit në timon, jeni dakord?

Komento

Komente

 • Daku: 17/07/2019 19:17

  Sa bukur kishe dal me Narin, te ka shku mendja per ngjala me duket eee...bukur bukur gjithe lezet

  Përgjigju
 • Xll: 17/07/2019 18:51

  Ky flet me urdher te peshkut dhe me deshiren time

  Përgjigju
 • redi: 17/07/2019 16:11

  Zoti Meta kushtetuta eshte ligji themelor i shtetit dhe ju jeni me lgj garanti i zbatimit te kushtetutes. Kur ju dhate si date 39 Qershorin u mbeshtetet ne kushtetute pir dhe ne miratimin e aktireve politik. Ju cdekretuat ate vendim qe moret dhe kjo nuk eshte kushtetuese . Dhe me vone dhate nje date theter per zgjedhje po antikushtetuese , prandaj ju gabuat dhe nuk eshte mire te komentoni ato.Gjykata kushtetuese po ndertohet dhe te hesh i bindur se vendimi i juaj per zgjedhjet nuk eshte i bazuar ne kushtetute. Me 13 Tetir futi nje dreke me doktorin dhe Lulin dhe te ksloj dhe ajo dute si te therat. Zgjedhjet u keyhen megjithse pa gare por ligjore

  Përgjigju
 • Tirona: 17/07/2019 14:10

  Pixh pirxh deri ateher bohet spaku Xhike dhe zgjedhjet boi ne Rec votojn dhe Sala Lulushi Mona Cile byzylyku me shok zdo jezh vetem pa merak

  Përgjigju
 • ERP: 17/07/2019 13:07

  Kryetari opozites po te vjen dita te na shohesh pas hekurave

  Përgjigju
 • Populli: 17/07/2019 13:03

  Si monster eshte katandisur ky palo president,ky hajdut ordiner,ky lapanjoz i pavlere,ate gishtin qe ngre ashtu vere atje ku din.

  Përgjigju
 • 007: 17/07/2019 12:46

  Beji me moniken se asaj i duhet te zgjedh o ne rrug,o me Ty.Populli e kreu zgjedhjen e vet,te beri te fala.

  Përgjigju
 • Luli: 17/07/2019 12:44

  IK MORE MATUF SE KE PIRSHUR FARE TI O KOKE QUP

  Përgjigju
 • MUT QENI rexhep leka KASAP [ kepi ]: 17/07/2019 12:20

  O ilir mut floriri ti nuk ke shanc më në jet se i shpërdorove shancet që të dha populli fukara Shqiptar. Ti i vodhe i diskretitove Shqiptarët. Ti tani je kart e djegur o hajdut ordiner. E asnjefi s'të dëgjon e asnjeri sta vë veshin o ilir pallavesh që AMERIKA TA NGJESHI.

  Përgjigju
 • edi: 17/07/2019 12:09

  Jo shoku kumandar i partise KOMUNISTE L.S.I-se Ajo dite e voneshme eshte caku i fundit i nje Krye/Hajduti qe dje e sot ben thirrje te qellimshme qe ti shpetoje burgut per jete Po kurre su degjua per pazaret dhe bemat e tije qe tia dhuroi Popullit qe ja volli sot don ti fuse ne lufte Futeni brenda kete Kodosh Pushti ,se na qelbi presidencen dhe kush e vuni kete bastard komunist president Qerojini keto si Berisha .Meta ,Lulushi dhe Mon-ika

  Përgjigju
 • alban: 17/07/2019 12:05

  Kokrra e hajdutit dhe kriminelit. Like floriri!

  Përgjigju
 • Tarasi: 17/07/2019 11:57

  Pse re legen ato të 30 qershorit ste pëlqyen ty?

  Përgjigju
 • spiro: 17/07/2019 11:11

  Foli Mesia mbani vesh o njerez. hajdutet bejne ligjin ne kete vend.

  Përgjigju
 • fast: 17/07/2019 11:10

  Normale qe do gjej alibi dhe kesaj here qe ti shmanget burgut. por me ameriken nuk luhet or cun o bajraktar katuni.

  Përgjigju
 • Ursula: 17/07/2019 10:54

  Vone per çfare o hajdut debil

  Përgjigju