Kolaudimi tashmë do të zbulojë shifrat reale të kilometrazhit, Blendi Gonxhja: S'ka më abuzime! Frenojmë hyrjen në vend të mjeteve të amortizuara

Kolaudimi tashmë do të zbulojë shifrat reale të kilometrazhit, Blendi Gonxhja: S'ka më abuzime! Frenojmë hyrjen në vend të mjeteve të amortizuara

Foto ilustruese

Kontrolli teknik i automjeteve, tashmë do të zbulojë edhe shifrat reale të kilometrazhit, duke i dhënë fund abuzimeve të shumta që bëhen në këtë aspekt. Kjo u bë me dije nga Drejtori i Drejtorisë së Transportit Rrugor, Blendi Gonxhja, i cili shkruan se nëpërmjet kësaj do të frenohet edhe hyrja në vend e mjeteve të tejamortizuara.

 “Leximi i odometrit tashmë përfshihet në Certifikatën e Kontrollit Teknik të mjeteve rrugore! Kilometrazhi në momentin e kolaudimit, verifikimi me fishë për mjetet me të dhëna digjitale dhe skanimi i kroskotit janë sot pjesë pa pagesë e shërbimit! Kjo risi sjell dokumentimin e kilometrazhit, dekurajimin e spekullimeve në treg, nxitjen e mbajtjes së librave të shërbimit (nga autoriparues të ligjshëm) dhe mbrojtjen e konsumatorit, blerësit, sikurse frenojmë hyrjen në vend të mjeteve të tejamortizuara", thotë Gonxhja.

Mjeteve rrugore që rezultojnë me ulje kilometrazhi do t’u shënohet në certifikatën e kolaudimit statusi real. Ndërkohë, nga janari i vitit që vjen, në certifikatën e kolaudimit, do të ketë edhe format historiku kilometrazhi”

"DPSHTRR përmes sistemeve të reja mbi verifikimin e mjeteve rezervon të drejtën të gjejë dhe nxjerrë kilometrazhin e vërtetë për mjetet rrugore të importuara, me kilometra, nëse ka mospërputhje me statusin e tyre në kolaudimin e parë në Shqipëri, sikurse të kërkojë nga homologët e huaj informacion në kohë reale mbi statusin më të fundit të odometrit! Mjeteve rrugore që rezultojnë me ulje kilometrazhi do t’u shënohet në certifikatën e kolaudimit statusi real! Nga janari 2022 në Certifikatën e Kolaudimit do të kemi edhe format historiku kilometrazhi”, shton Gonxhja.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • me8klase: 22/11/2021 10:22

  1. Kontrollin per kilometrat ta beje qe ne momentin e zhdoganimit...mos ta haje populli por ato qe duan te bejne mashtrime. 2. Ul ne tarife fikse 0% per makinat elektrike me qellim qe tregu te gradualisht te orientohet per makina Green.

  Përgjigju
 • tirona: 20/11/2021 16:44

  Bol na bere reklama o blend se e kemi pare punen tende kur u hap diga dhe u permbyt tirana dhe u largove nga zv. Kryetari bashkise

  Përgjigju
 • mondi: 05/11/2021 23:35

  o gonxhe qe su bere dote trendafil.me ate surrat qe ke dukesh sikur ke bere 1.000.001KM ne rruge te keqe.kete rradhe do vesh gjoba te tjera sje ngop me lek.

  Përgjigju
 • Fshati: 05/11/2021 13:22

  Ulja e numrit te kilometrave per mjetet, perzierja e qumeshtit me uje, modifikimi i peshores, e shume genjeshtra e mashtrime te tilla nuk mund te shduken lehte ne Shqiperie.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

U pikas nga autoritetet britanike si mbikqyrësi i fermave të kanabisit, arrestohet shqiptari! Manovra epike për t'i shpëtuar policisë

U pikas nga autoritetet britanike si mbikqyrësi i fermave të kanabisit, arrestohet shqiptari! Manovra epike për t'i shpëtuar policisë