Kolonjë, 500 banorë të Qafzezës pa ujë të pijshëm, dy çezma për gjithë fshatin

Rreth 500 banorë të fshatit Qafzez në bashkinë e Kolonjës vuajnë mungesën e furnizimit me ujë të pijshëm. Situata vështirësohet dhe me tej përgjatë stinës së verës kur edhe burimet me te afërta të fshatit shterojnë.

Sipas banoreve arsyeja kryesore e mungesës se furnizimit me ujë të pijshëm në këtë fshat është pikërisht rrjeti i amortizuar i ujësjellësit.

“Ujë të pijshëm nuk ka. Kemi pothuajse që në dimër, janar. Mbetëm pa larë. Shumë vështirë. Thahesh për ujë. Vetëm kjo çezmë është. Duhet uji në shtëpi”, u shprehën banorët.

Ky problem i mbartur prej 10 vitesh asnjëherë nuk ka gjetur zgjidhje.

“Ky ujë sjellës është tejet i amortizuar. Ca të nënën ca të njerkës po veprohet në fshatin tonë. Ne nuk kemi ujë”, tha një tjetër.

Burime pranë bashkisë Kolonjë thanë se së shpejti pritet te nise zbatimi i një projekti për linjën e ujësjellësit rajonal te Kozelit që do furnizojë 16 fshatra.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Fshatar: 23/06/2020 02:16

    Turp dhe jejani I prape voten Rames

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

E rëndë, nëna hidhet nga kati i dytë i maternitetit bashkë me foshnjën e porsalindur në Sarandë