Kometa Leonard kalon pranë Tokës për herë të parë në 70 mijë vite, sateliti kap imazhet e rralla

Kometa Leonard kalon pranë Tokës për herë të parë në 70 mijë vite, sateliti kap imazhet e rralla

Një satelit kinez kapi pamje mahnitëse të kometës Leonard teksa ajo bënte 'udhëtimin' e saj më të afërt me Tokën.  Që nga zbulimi i saj në janar të këtij viti, kometa i është afruar me shpejtësi Diellit dhe Tokës, me afro 160,000 milje në orë.

Imazhi u kap nga Yangëang 1, i cili është një satelit i vogël i lëshuar nga kompania kineze e teknologjisë, Origin Space, me qendër në Guangdong, Kinë. Klip i shkurtër u regjistrua ndërsa kometa ishte afër Tokës më 12 dhjetor, distanca më afërt me planetin planetit tonë në 70,000 vjet.

Shkëmbi i akullt është rreth gjysmë milje i gjerë dhe u zbulua në janar 2021 nga Gregory Leonard, i cili e vuri re në imazhet e marra nga Observatori Mt. Lemmon në Arizona.

Imazhi me ngjyra, i shpërndarë nga Origin Space, tregon kometën me bishtin e saj të zgjatur të dukshëm në qiellin e natës.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Debati në PD, a duhet të kenë kandidatë në 61 bashki më 14 maj?×

Lajmi i fundit

Publikohen emrat e kandidatëve për 6 bashkitë e Fierit, PS u beson 4 prej kryebashkiakëve aktualë

Publikohen emrat e kandidatëve për 6 bashkitë e Fierit, PS u beson 4 prej kryebashkiakëve aktualë