Komisioni i Ligjeve debat për konkursin e Magjistraturës, Bardhi: Rakipi të vijë këtu, mbushi drejtësinë me patronazhistë! Reagon Majko: Po e politizoni

TIRANE - Konkursi i pranimeve në shkollën e Magjistraturës u bë objekt debati sot (29 prill 2024) në komisionin e ligjeve. Nënkryetari i grupit të PD-së së Rithemelimit, Gazment Bardhi kërkoi që drejtori i Magjistraturës, Arben Rakipi, të thirret në Komisionin Ligjeve  për të sqaruar hijet e dyshimeve mbi këtë proces. Kjo hasi në kundërshti nga socialistët të cilët e konsiderojnë politizim apo tentativë për ndërhyrje flagrante në sistemin e drejtësisë.

Pjese nga debati

Gazment Bardhi: “Bëjmë sikur nuk e kemi parë atë që ka ndodhur në konkursin në shkollën e magjistraturës. Sipas raportimeve në media, pa asnjë procedurë transparente janë shtuar dhe ndryshuar rezultatet ditë pas dite. Nga 70 konkurentë shkoi në një listë sa dyfishi I të parës, pa dhënë asnjë shpjegim apo argument të qënësishëm.  Nuk kuptohet pse ditën e parë ishin 70, në darkë u bënë 120 dhe të nesërmen 140 fitues.  13 persona që kan fituar janë në listen e patronazhisteve të PS. Nuk dua ti paragjykoi. Fakti qe eshte patronazhist nuk do te thote te mos beje karriere. Por duhet transparence. 

Si komision i Ligjeve të thërrasim në një seancë dëgjimore drejtorin e Magjistraturës për të kuptuar cfarë ka ndodhur. Kush ka ndërhyrë dhe pse është ndërhyrë. Kush kanë qenë problematikat që kanë sjellë dyshimin për mbushjen e shkollës së magjistraturës me një listë të re patronazhistës që do të dëmtonte systemin e drejtësisë. Nuk po dua të paragjykoj por duhet të informohemi. Ndodh për herë të parë që një process konkurues vishet me hije dyshimi e skandali. Është urgjente thirrja e seancës dëgjimore, nuk mund të mos bëjmë sikur nuk e kemi parë.”

Pandeli Majko: Shkolla e magjistraturës nuk varet nga Parlamenti. Ka institucione të tjera të strukturës së drejtësisë. E kuptoj shqetësimin por mos e politizoni për patronazhistë se është qesharake.  Është një sistem që nuk varet nga ne. Edhe të duam ne ta kontrollojmë nuk e kontrollojmë dot. Është ndërtuar në një mënyrë të tillë që nuk kontrollohet nga PS. Duke vlerësuar shqetësimin që keni, mendoj se situata nuk mund të politizohet. Thirrja e drejtorit të Magjistraturës është e tepërt dhe e paligjshme.

Toni Gogu: Forca politike të cilës i përket Bardhi, sa zbardh dielli deri në muzg përpiqet të jetë e shqetësuar për punët e drejtësisë, sa perëndon dielli i marrin magjistratët me libër shpije.

Çfarë ka ndodhur?

Faza e parë e testimit për studentët e Magjistraturës, shkollë e cila përgatit gjyqtarët dhe prokurorët u shoqërua me dyshime të forta në lidhje me përzgjedhjen e konkurentëve. Shkak u bë fakti se fillimisht nga 442 pjesëmarrës nga testi i korrigjuar nga pajisja scantron rezultuan 79 fitues. Më pas  u bë një rivlerësim dhe në përfundim rezultuan 131 kandidatë fitues. Në një prononcim për Report Tv drejtori Rakipi sqaron se gabimi teknik në pajisjes e scantron  megjithatë çështja po hetohet për të gjetur përgjegjësitë.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • populli: 29/04/2024 14:02

  o legen, ku ishe kur ceceni e mbushi me shpellar te tipit gjin gjoni etj?! njeri mut, tjetri kak...

  Përgjigju
  • Axl: 29/04/2024 17:33

   Kokrre idiotit. E para ishte një fëmijë në atë që referon. Ky revanshizëm i joti është më keq se koha e plepave..

 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Tiranë/ I kërkuar nga Italia për organizatë kriminale dhe trafikim narkotikësh, arrestohet 38-vjeçari

Tiranë/ I kërkuar nga Italia për organizatë kriminale dhe trafikim narkotikësh, arrestohet 38-vjeçari