Komiteti i juristëve të MEK deklaratë: Lajme të rreme kundër iranianëve

Komiteti i juristëve të MEK deklaratë: Lajme të rreme kundër iranianëve

Komiteti i juristëve të MEK në Shqipëri, të përfaqësuar nga Margarita Kola dhe Genc Gjokutaj kanë publikuar një deklaratë ku dënojnë lajmet e rreme mbi aktivitetin e muxhahedinëve iranianë në Shqipëri.

Pak ditë më parë në media qarkulloi lajmi se disa anëtarë të MEK janë përfshirë në një aktivitet kriminal, ndërkohë që zyrtarisht policia e Shtetit i përgënjeshtroi këto lajme.

"Në disa media shqiptare u publikua një lajm krejtësisht i rremë, sipas të cilit një anëtar i Organizatës së Muxhahedinëve, së bashku me dy shqiptarë, grabitën një farmaci në zonën e Kamzës në Tiranë. Në një kontakt të përfaqësuesve të CJPA dhe Organizatës së Muxhahedinëve të Popullit të Iranit (PMOI) me prokuroren Elina Kombi, ajo theksoi se dokumenti i publikuar është i falsifikuar. Prokurorja theksoi: Emrat e muxhahedinëve janë futur dhe falsifikuar qëllimisht në një dokument tjetër që nuk ka lidhje me asnjë prej muxhahedinëve. Dokumenti origjinal lidhej me vjedhjen e një farmacie nga 3 adoleshentë shqiptarë, por në vend të të akuzuarit të parë është falsifikuar një emër si ai i muxhahedinëve me banim në Ashraf", thuhet në deklaratë.

Deklarata thotë se në dokumentin e falsifikuar, letra është e Prokurorisë së Tiranës, por "nënshkrimi dhe vula nën dokumentin e falsifikuar është e rreme, aq më tepër që vula e falsifikuar është e Prokurorisë së qytetit Pogradec (në Shqipërinë lindore), e cila nuk ka asnjë lidhje me Tiranën. Kjo në vetvete dëshmon se dokumenti është i falsifikuar"

"Theksojmë se banorët e Ashrafit nuk kanë kryer asnjë krim në këtë vend, asnjëri prej tyre nuk ka kryer asnjë vepër të kundërligjshme dhe nuk është arrestuar si dhe ndaj tyre nuk është ngritur asnjë çështje penale në drejtësinë dhe prokurorinë shqiptare", thuhet në deklaratë.


K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kualifikueset e Euro 2024, kush e fiton ndeshjen Poloni-Shqipëri?×

Lajmi i fundit

Rritet varësia kronike e fëmijëve nga mediat sociale

Rritet varësia kronike e fëmijëve nga mediat sociale