Kompania Meta po planifikon një 'raund' të ri pushimesh nga puna

Kompania Meta po planifikon një 'raund' të ri pushimesh nga puna

Mark Zuckerberg

Pas shkurtimit të 11,000 vendeve të punës vjeshtën e kaluar , Meta thuhet se do të ekzekutojë atë që mund të jetë një tjetër raund i madh pushimesh nga puna teksa përpiqet të shkurtojë shpenzimet. Lajmi vjen pasi CEO Mark Zuckerberg la të kuptohet në janar një raund tjetër mund të ndodhë këtë vit pasi më parë tha në nëntor se ai nuk parashikonte shkurtime të tjera.

Analistët e tregut të teknologjisë kanë vënë re se Apple nuk ka pushuar njerëz nga vendet e punës, ndryshe nga Meta dhe Amazon. Kjo për shkak se Meta dhe kompanitë e tjera të teknologjisë kanë dyfishuar fuqinë punëtore që nga viti 2019. Rritja e kostove, së bashku me recesionin, kanë çuar në shkurtimin e 13% të fuqisë punëtore të kompanive, diskutimi për të pushime të tjera nga puna nuk është mbyllur. Sipas mediave të huaja pritet që Meta të vazhdojë me shkurtimin e stafit dhe ato që do të preken më së shumti do të jenë ata punonjës që kanë role menaxheriale. Gjithashtu, pritet që ata që punojnë në pozicione drejtuesish të kenë një status më të ulët. Duke pasuar në rroga më të ulëta

 

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Granit Xhaka në fushë, Zvicra mposht 1-3 Hungarinë dhe 'kap' Gjermaninë në Grupin A

Euro 2024/ Granit Xhaka në fushë, Zvicra mposht 1-3 Hungarinë dhe 'kap' Gjermaninë në Grupin A