Për trashëgiminë, harmoninë fetare e vlerat e muzikës! Denis Bizhga performon me kitarë në kishën shekullore të Rubikut

Festivali i Kitarës ka ndalur në kishën shekullore të Shëlbyemit në Rubik, ku artisti Denis Bizhga ka performuar përballë banorëve, për promovimin e trashëgimisë, harmonisë fetare dhe vlerave muzikore

Mbi Shkëmbin e Rubikut, ku ngrihet Kisha e Shëlbyemit, një nga më të vjetrat në vend për historikun e saj, banorët i ndjell këtë javë krahas besimit, e trashëgimisë, muzika klasike...

Festivali i Kitarës, që prej tre qershorit shëtit nga Tirana në rrethe me artistë vendas e të huaj u ndal këtë mesjavë në Mirditë.

Krahas muzikës baroke, romantike e asaj me motive folklorike, artisti Denis Bizhga, performoi edhe kompozimin e tij “Vita et Gestis”...

Edhe kësaj here arti, bëhet mjet promovimi, jo vetëm i vlerave muzikore, por edhe i historisë, etnografisë e harmonisë fetare.

Festivali i Kitarës, që në këtë edicion të shtatë ka si pjesë, artistë nga Viena, Milano, Madridi e Danimarka vijon deri në 1 korrik. Tri koncertet e radhës mbahen në Elbasan, Shkodër e Tiranë...

G.MO//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Finalja e Evropianit/ Spanja mund të vendosë rekorde të frikshme, Anglia do suksesin historik! Detajet e Berlinit

Finalja e Evropianit/ Spanja mund të vendosë rekorde të frikshme, Anglia do suksesin historik! Detajet e Berlinit