Konfirmohet nga ‘The Times’, Kryeministrja britanike May jep nesër dorëheqjen

Kryeministrja britanike, Theresa May, do të japë dorëheqjen ditën e nesërme. Kjo lëvizje raportohet nga media britanike “The Times”, pas kryengritjes së kabinetit rreth planit të Brexit.

Ky plan u braktis pas një revoltimi brenda kabinetit të zonjës May mbi ofertën e saj për të lehtësuar një referendum të dytë në një ofertë të fundit për të fituar mbështetjen e partive të ndryshme.

Ndërkaq, ditën e djeshme u largua nga kabineti qeveritar, ministrja e marrëdhënies me parlamentin Andrea Leadsom, e cila ka deklaruar se jep dorëheqjen, sepse nuk kishte fare besim se qeveria do ta zbatojë Brexit-in.

G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Grabitje në Malësinë e Madhe, denoncimi i familjarëve: U futën në shtëpi e na thanë jemi policë, morën para dhe telefonat e ikën në këmbë