Konflikti në Nagorno-Karabak: Ushtarët Azerë akuzohen për krime lufte

Konflikti në Nagorno-Karabak: Ushtarët Azerë akuzohen për krime lufte

Foto ilustruese

Pas arritjes së armëpushimit me Armeninë, Azerbajxhani ka akuzuar dy ushtarë të saj për gjymtimin e trupave të ushtarëve armenë gjatë konfliktit të fundit.  Ushtarët dyshohet se filmuan veprimet e tyre dhe i postuan videot në mediat sociale.

Dy ushtarë të tjerë u arrestuan nën dyshimin për shkatërrimin e gurëve të varreve që u përkisnin armenëve.

Prokurori i Përgjithshëm i Azerbajxhanit tha se incidentet ishin "në kundërshtim me mentalitetin e popullit Azerbajxhanas".

Nagorno-Karabak ka qenë prej kohësh shkaktar i dhunës midis dy vendeve. Rajoni është njohur si pjesë e Azerbajxhanit por është drejtuar nga armenët etnikë që nga viti 1994 pasi të dy vendet bënë një luftë mbi territorin që la mijëra të vdekur. Konflikti i fundit filloi në fund të Shtatorit, duke vrarë rreth 5,000 ushtarë nga të dy palët.

Të paktën 143 civilë vdiqën dhe mijëra të tjerë u zhvendosën. Një armëpushim i ndërmjetësuar nga Rusia nuk arriti të sjellë paqe të qëndrueshme. Të dy vendet e kanë akuzuar tjetrin për shkeljen e kushteve të marrëveshjes së paqes në nëntor dhe armiqësitë e fundit që nxisin armëpushimin.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që SHBA e jo më BE të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Itali/ Shqiptarja ekzekutohet me plumb në kokë, në kërkim ish bashkëshorti! Videot e para nga vendi i krimit

Itali/ Shqiptarja ekzekutohet me plumb në kokë, në kërkim ish bashkëshorti! Videot e para nga vendi i krimit