Konflikti Poloni-Bjellorusi me refugjatët në kufi, BE përgatitet për të shtuar sanksionet kundër Lukashenkos

Bashkimi Evropian ka shkuar një hap tutje në ndëshkim të Bjellorusisë për krizën në kufirin Poloni-Bjellorusi, ku qindra migrantë nga Lindja e Mesme, Afganistani dhe Afrika, vazhdojnë të qëndrojnë në ambiente të ftohta dhe me pak ushqim.

Ambasadorët e 27 vendeve të bllokut evropian janë pajtuar më 10 nëntor se situata lë hapësirë për sanksione të reja që mund të miratohen javën e ardhshme dhe të shënjestrojnë 30 individë dhe entitete, përfshirë ministrin e jashtëm të Bjellorusisë dhe linjën ajrore kombëtare.

Migrantët kanë kaluar një tjetër natë në kufi.

Liderët e BE-së kanë akuzuar Minskun se është duke i marrë ata nga vendet e varfra dhe më qëllim po i shtyn drejt kufirit me Poloninë, duke tentuar të shkaktojë kaos në BE.

Polonia është duke refuzuar që të lejojë hyrjen e migrantëve në territorin e saj dhe ka dërguar qindra trupa në kufi.

Ky shtet po ashtu ka ndërtuar një ndalesë me gjemba në zonën kufitare.

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka thënë në një konferencë të përbashkët me kryeministrin polak, Mateusz Morawiecki më 10 nëntor se veprimet e Bjellorusisë përbëjnë “hakmarrje të heshtur”, për shkak se BE-ja ka kërkuar ndryshime demokratike në zgjedhjet e mbajtura në gusht të vitit 2020 në Bjellorusi.

Perëndimi dhe opizita bjelloruse i konsiderojnë të manipuluara zgjedhjet në të cilat Alyaksandr Lukashenka – që është në pushtet që nga viti 1994 - është shpallur fitues./REL

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

FOTOLAJM/ Ura e Kukësit drejt përfundimit

FOTOLAJM/ Ura e Kukësit drejt përfundimit