Koreja e Veriut teston një sistem armësh bërthamore nënujore

Koreja e Veriut teston një sistem armësh bërthamore nënujore

Kim Jong Un

Koreja e Veriut ka kryer një test të një sistemi të armëve bërthamore nënujore në përgjigje ndaj stërvitjeve të përbashkëta detare të SHBA, Koresë së Jugut dhe Japonisë, njoftoi të premten agjencia zyrtare e lajmeve e Koresë së Veriut, KCNA.

Testi i sistemit “Haeil-5-23”, një emër që Koreja e Veriut i ka dhënë dronëve të saj të sulmit nënujorë me aftësi bërthamore, u krye nga grupi i ekspertëve i ministrisë së mbrojtjes në ujërat në brigjet e saj lindore, thuhet në raport, pa duke specifikuar një datë.

Stërvitjeve nga Uashingtoni, Seuli dhe Tokio përbëjnë një “kërcënim serioz të sigurisë” për Korenë e Veriut, tha ministria e mbrojtjes.

Marinat e tre vendeve mbajtën stërvitjet e tyre të rregullta tre-ditore deri të mërkurën, së bashku me aeroplanmbajtësen amerikane Carl Vinson, si pjesë e përpjekjeve për të përmirësuar përgjigjet e tyre ndaj kërcënimeve bërthamore dhe raketore në zhvillim të Phenianit.

Si përgjigje, Pheniani kreu një test të madh të sistemit të tij të armëve bërthamore nënujore në Detin Lindor të Koresë, shtoi ministria e mbrojtjes.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Politika shqiptare dënon atentatin ndaj Trump! Begaj: Akte të tilla nuk kanë vend në demokraci! Rama: Tragjedi për botën demokratike

Politika shqiptare dënon atentatin ndaj Trump! Begaj: Akte të tilla nuk kanë vend në demokraci! Rama: Tragjedi për botën demokratike