Koronavirusi, 300 viktima në Iran, vdes deputeti i parlamentit, edhe Zëvendësministri i Shëndetësisë i infektuar, protestuesit i vënë zjarrin klinikave shëndetësore

Infeksioni nga koronavirusi në Iran po përhapet me shpejtësi kurse paniku është rritur nga transparenca e munguar e regjimit për situatën e epidemisë në vend

Sipas autoriteteve qeveritare në Teheran orët e fundit janë regjistruar 43 vdekje të tjera duke e rritur numrin e viktimave rreth 300 kurse numri i të infektuarve ka shkuar në 600.

Mes viktimave është edhe një deputet i Parlamentit në Teheran. 

"Më pak se dy javë pasi u zgjodh në parlament, Mohamed Ali Ramazani ka humbur jetën pasi ishte infektuar nga koronavirusi" - Kështu raporton korrespondenti iranian i BBC-së  Bahman Kalbasi, në Twitter

Edhe Zëvendësministri i Shëndetësisë iraniane gjithashtu ka rezultuar pozitiv ne testimin për COVID-19.

Shkollat ​​do të qëndrojnë të mbyllura për të paktën tre ditë në të gjithë vendin kurse ngjarjet sportive dhe eventet kulturore janë pezulluar dhe autoritetet i kanë bërë thirrje njerëzve të qëndrojnë të mbyllur në shtëpi.

Në qytetin Bandar Abbas, në provincën jugore të Hormuzgan, një grup njerëzish të zemëruar i vunë zjarrin një klinike mjekësore pasi ishin përhapur zërat se aty kishte të shtruar njerëz të infektuar me Covid-19. Protesta të ngjashme janë zhvilluar edhe në Shaft, në provincën veriore të Guilan.


Lajmi kryesor:

Shënohet vdekja e parë nga koronavirusi në SHBA/ Italia masa kufizuese edhe këtë javë, shkollat të përfshira. Paniku, zbrazen supermarketet në Gjermani


  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të bëhet me detyrim vaksinimi kundër COVID-19?×

Lajmi i fundit

John

COVID/ Punëdhënësit në SHBA humbasin durimin me të pavaksinuarit, imponojnë rregulla për t'i detyruar të vaksinohen