Koronavirusi anulon eventin e famshëm të modës 'Met Gala'

Foto nga Met Gala

Një nga netët më të mëdha në kalendarin e modës, “Met Gala”, nuk do të mbahet siç ishte planifikuar në 4 maj.

Kjo ka ndodhur për shkak të situatës pandemike të koronavirusit.

Ngjarja vjetore e tapetetit të kuq, e organizuar nga kryeredaktorja e Vogue, Anna Wintour, është një fond me vlera  për Institutin e Kostumeve në Muzeun Metropolitik të Artit.

Ekspozita e këtij viti, "Rreth kohës: Moda dhe Kohëzgjatja", sponsorizohet nga shtëpia luksoze e modës Louis Vuitton.

Javën e kaluar, Muzeu Metropolitan i Artit në Neë York u mbyll përkohësisht pas shqetësimit të shkaktuar nga koronavirusi.

Në një deklaratë të dërguar në CNN të hënën, një zëdhënës i muzeut shkroi: "Muzeu do të mbetet i mbyllur deri të shtunën, 4 Prill.

Përveç kësaj, CDC këshilloi gjatë fundjavës që të mos ketë asnjë mbledhje prej 50 personash ose më shumë për tetë javët e ardhshme.

Në mbrojtje të këtij udhëzimi, të gjitha programet dhe ngjarjet deri më 15 maj do të anulohen ose shtyhen.

Kjo nuk është hera e parë që ngjarja ka pasur një ndryshim të planeve në historinë e saj 72-vjeçare.

Ka pasur vite kur gala-ja nuk u mbajt fare, më së shumti në vitin 1963, pas vrasjes së Presidentit John F. Kennedy, dhe në vitin 2002, pas 11 shtatorit.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Zjarret në pyje, a kanë reaguar si duhet autoritetet shtetërore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Pandemia godet buxhetin e familjeve! Ministria e Ekonomisë: Të ardhurat vjetore të qytetarëve ulen me 267 euro