Koronavirusi në Shqipëri/ 876 raste të reja dhe 11 viktima në 24 orët e fundit

Koronavirusi në Shqipëri/ 876 raste të reja dhe 11 viktima në 24 orët e fundit

Spitali Infektiv

Vijon të jetë i lartë numri i të infektuarve me COVID-19 në vendin tonë. Në 24 orët e fundit u regjistruan 876 raste të reja me COVID-19 nga 3144 testime të kryera në total.

Tirana mbetet me numrin më të lartë të të infektuarve ku sot u raportuan 290 raste ndërsa Lushnja me 61 infektime të reja.

Fatkeqësisht gjatë kësaj periudhe kohore kanë humbur jetën 11 persona të tjerë duke e çuar numrin total në 1380 që nga fillimi i pandemisë.

Në 4 spitalet COVID aktualisht janë të shtruar 343 pacientë, 19 në terapi intensive nga të cilët 6 janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 497 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 47,424 që nga fillimi i epidemisë.

Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 3144 testime, 497 të shëruar, 876 raste të reja dhe 11 humbje jete në 24 orët e fundit

Ju njohim me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon:

Janë kryer 3144 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 876 qytetarë Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 290 raste në Tiranë, 61 raste në Lushnje, 50 raste në Vlorë, 47 raste në Fier, 43 raste në Durrës, 33 raste në Elbasan, 26 raste në Sarande, 21 raste në Kukës, 19 raste në Shkodër, Lezhë, Kavajë, 17 raste në Berat dhe Delvinë, 15 raste në Krujë, Korçë, Kamëz, 13 raste në Gjirokastër dhe Kurbin, 10 raste në Mallakastër, Gramsh, Mat, 7 raste në Librazhd, 6 raste në Tepelenë, Dibër, Himarë, Shijak, Kuçovë, 5 raste në Tropojë, Prrenjas, Peqin, Patos, 4 raste në Devoll, Rogozhinë, Pogradec, Ura Vajgurore, Vau i Dejës, Divjakë, Fushë Arrëz, Cërrik, 3 raste në Mirditë, Has Memaliaj, Poliçan, 2 raste në Malësi e Madhe, Roskovec, Skrapar, Libohovë, Konispol, 1 rast në Vorë, Maliq.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 497 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 47,424 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 343 pacientë, 19 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 11 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID. 3 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Kurbini, 1 qytetar nga Bulqiza, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Lushnja, të moshave 36-80 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

COVID-19 – Statistika (31 Janar 2021)

Raste të reja ditore        876
Të shëruar në 24 orë     497
Të shtruar në spitale     343
Humbje jete në 24 orë     11
Testime ditore              3144
Testime totale         358,493
Raste pozitive           78,127
Raste të shëruara     47,424
Raste Aktive              29,323
Humbje jete                 1380

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë   16807
Fier         2326
Durrës    1623
Shkodër  1447
Elbasan  1383
Vlorë       1347
Lezhë     1046
Korçë       936
Berat        891
Gjirokastër 605
Dibër        433
Kukës       479

E.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ermal: 31/01/2021 22:47

  Jemi vendi me me shume raste ne bote sipas popullsis ne 100.000 veta edhe me pak testime. Duket qe diku eshte humbur kontrolli. Dje spitalet ishin 290 veta sot vajten 343 veta flasim per nje ritje brenda nje dite 53 veta Po edhi dhe ketu rasti I covidit te ri, ikem me 3 her me shume raste. Duhen masa patjeter, sepse prinderit nuk do I dalin dimrit

  Përgjigju
 • Populli: 31/01/2021 21:12

  Mbyllni shkollat se e moret ne qafe kete popull. Gjithe europa i ka shkollat mbyllur e juve beni si trima. Po domosdo ne kurriz te njerezve trima jeni ju.

  Përgjigju
  • goni: 31/01/2021 22:12

   paske qenë bërryl fare në shkollë pasi don t’i shikosh shkollat mbyllur. shyqyr se kanë shkollë fëmijet se nun mund të mesojnë online si vendet e tjera

 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Akuzat e SHBA, Kina kundërpërgjigjet nga Moska: S’kemi pasur gisht në krizën e Ukrainës, s’kemi furnizuar kurrë asnjë palë

Akuzat e SHBA, Kina kundërpërgjigjet nga Moska: S’kemi pasur gisht në krizën e Ukrainës, s’kemi furnizuar kurrë asnjë palë