Alimehmeti flet për studimin më të ri: Vaksina e Moderna-s arrin të neutralizojë edhe variantin e ri britanik dhe afrikano-jugor të COVID

Ilir Alimehmeti

Mjeku i njohur Ilir Alimehmeti, përmes një postimi në rrjetin e tij social Facebook, ka shkruar se vaksina anti-COVID Moderna arrin të neutralizojë edhe varianti britanik dhe atë afrikano-jugor.

Ai shtoi se kërkuesit e kompanisë Moderna, së bashku me Instituteve Kombëtare të Shëndetit, SHBA studiuan aftësinë e vaksinës mbi variante të ndryshme të SARS-CoV-2 dhe publikuan gjetjet më 25 janar 2021, ata studiuan efektin edhe në njerëz edhe në majmunë makakë, duke dhënë përfundime shumë të mira.

 

J.GJ./B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e mbështesni vendimin e kryeministrit Rama për të përfshirë në listat e PS-së Luljeta Bozon dhe Najada Çomon?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Shuhet në moshën 90-vjeçare 'Mbreti i Tangos' Rudolf Stambolla