Këshilla nga OBSH: Si të kujdesemi për shëndetin mendor gjatë vetëizolimit

Foto ilustruese

Ndërsa koronavirusi vazhdon të përhapet në të gjithë botën, qëndrimi në shtëpi duket se po bëhet shumë i padurueshëm për shumë persona.

Një periudhë e gjatë izolimi mund të jetë një masë e nevojshme për shëndetin publik, por është pranuar që gjithashtu mund të ketë një ndikim të dëmshëm në shëndetin mendor të njerëzve.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) lëshoi ​​një udhëzues të shëndetit mendor për njerëzit që janë të izoluar duke thënë: "Kjo kohë krize po gjeneron stres në popullatë."

Pra, çfarë duhet të bëni nëse shëndeti juaj mendor po vuan gjatë izolimit të vetvetes; a ka mënyra për të siguruar ruajtjen e mirëqenies suaj emocionale dhe mendore gjatë një periudhe potenciale të zgjatur të qenit vetëm?

Të ruajmë "mikro-ashensorët”, gjestet e vogla që i kemi bërë gjithë kohës para izolimit.

Dr. Lucy Atcheson, një psikologe këshilluese, thotë se një nga problemet kryesore me izolimin është që ne të fillojmë të humbasim "mikro-ashensorët" që normalisht i kemi bërë gjatë gjithë ditës sonë, pa e kuptuar fare domosdoshmërisht.

 "Ju jeni në rrugën tuaj për të punuar, ju mund të futeni në kafenenë tuaj të preferuar ose t'i thoni ckemi dikujt në rrugë, ka gjëra të vogla të vogla gjatë gjithë ditës sonë që ndihmojnë të na heqin shpesh, pa e kuptuar”, është shprehur ajo.

Sips saj duhet të komunikoni shpresh në FaceTime ose të bashkoheni me një grup librash në internet.

Mbani një dietë të shëndetshme

Kur jeni në shtëpi, mund të jetë joshëse thjesht të uleni në divan pa lëvizur, të hani ushqime të pabalancuara si një mënyrë për të argëtuar veten.

Por Emma Carrington, menaxhere e këshillave dhe informacionit në Mental Health UK, thotë: “Duhet të hani mirë. Nëse nuk keni njerëz që mund t'ju sjellin ushqim, atëherë shihni nëse mund të regjistroheni në dërgesat në shtëpi nga supermarketi juaj i lagjes.”

Stephen Buckley, drejtues i informacionit në “Mind”, thotë se duhet të përpiqeni të ekspozoheni në botën e jashtme dhe të ushtroheni sa më shumë që të jetë e mundur brenda kufijve.

“Shëndeti ynë fizik dhe shëndeti mendor janë të lidhura, prandaj përpiquni të krijoni një rutinë që përfshin disa ushtrime fizike",  thotë ai.

"Megjithëse nuk mund të kaloni kohë me të tjerët, shfrytëzoni sa më shumë nga çdo hapësirë ​​private në natyrë që keni, si kopsht apo ballkon  nëse keni një të tillë, pasi të qenit në natyrë mund të ndihmojë mirëqenien tonë", shprehet Buckely.

Gjithashtu thotë se provoni të shikoni nga dritarja zogjtë ose natyrën, mbani të hapur dyert e dritare e të lini ajër të pastër në dhomën tuaj.

Mbani një sens rutine

Gjeni veten duke kaluar tërë ditën në pizhame apo duke kujtuar në 3 të mëngjesit që nuk i keni larë dhëmbët sepse e dini se nuk do të takonit njeri? Edhe pse në një afat të shkurtër mund të ndjesh mirë të jesh dembel, për në një afat të gjatë kjo nuk do të jetë e mirë për mirëqenien tuaj mendore.

“Sa më shumë që të jetë e mundur, përpiquni të mbani sa më shumë një rutinë sa të keni mundësi. Zgjohuni dhe shkoni në shtrat në kohë të caktuar për të siguruar që të merrni gjumë të mjaftueshëm", thotë Carrington.

Edhe pse doni të ruani një rutinë, Dr Lucy Atcheson paralajmëron të mos bini në një cikël gjumi, pune, ngrënie dhe përsëritjeje: “Jeta nuk mund të jetë vetëm të hahet dhe të flini. Bëni diçka argëtuese për veten tuaj.”

Mos u ulni vetëm para një ekrani, ndryshoni aktivitetet tuaja

Të ulesh para një ekrani gjithë ditën qoftë për punë apo kënaqësi nuk është mënyra më e mirë për të kaluar periudha të gjata kohe.

 Sidomos sepse drita blu nga pajisjet, si telefonat inteligjentë, mund të jetë prishë gjumin tuaj dhe mirëqenien e përgjithshme.

Specialistët sugjerojnë shkarkimin e podcast-ave, bërjen e artit dhe zanateve, thurje, provime të meditimit, pjekje ushqimesh të reja, të mësuarit e një hobi të ri, thirrje në FaceTime, gatim, shkrim, lexim të një libri, bërje DIY ose kopshtari.

Qëndroni të lidhur me njerëzit

“Nëse mendoni se po filloni të luftoni, merrni pak kohë për të thirrur një mik apo anëtar të familjes. Flisni për mënyrën se si ndiheni. Nëse nuk keni dikë që mund t'i flisni, mund të telefononi linja mbështetjeje emocionale.”

OBSH rekomandon gjithashtu ruajtjen e rrjetit tuaj social gjatë izolimit të vetvetes: “Edhe kur izoloheni, përpiquni sa më shumë që të jetë e mundur të mbani rutinat tuaja ditore personale ose të krijoni rutina të reja. Nëse autoritetet shëndetësore kanë rekomanduar të kufizoni kontaktin tuaj fizik shoqëror, ju mund të qëndroni të lidhur me e-mail, media sociale, video konferencë dhe telefon."

  • Sondazhi i ditës:

    Konfirmohet rasti i parë Delta në Shqipëri, a duhet të ketë masa të shtuara?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Masat kufizuese jepen me telefon nga Rama? Koraqi në Report Tv: Kemi muaj pa folur me kryeministrin! Në shtator rritje të rasteve me COVID, por s’do ketë mbyllje totale