Koronavirusi/ Soreca: BE gati të mbështesë Shqipërinë! Çelja e negociatave, sinjal pozitiv për Ballkanin Perëndimor

Ambasadori i Bashkimit Europian, Luigi Soreca se BE është gati të mbështesë Shqipërinë në betejën me koronavirusin, e ndërsa sipas tij një përgjigje pozitive për çeljen e negociatave e quan një sinjal pozitiv për vendet e Ballkanit Perëndimor.

"Bashkimi Europian është gati që të mbështesë Ballkanin Perëndimor, përfshirë edhe Shqipërinë në "luftën" me koronavirusin. Komisioni Europian po shikon mundësinë për të ridrejtuar fondet IPA (Fonde për ndihma para anëtarësimit). Një përgjigje pozitive për të hapur negociatat do të ishte një sinjal  rëndësishëm për Ballkanin Perëndimor", shkruan Soreca.

Postimi i plotë i Sorecës


Lajmi kryesor:

Mbledhja online e Ballkanit Perëndimor/ Rama: Lufta vazhdon, plani ekonomik merr formë! Soreca: BE gati t'ju mbështesë për koronavirusin


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Bujar Çela tallet me PD dhe publikon foton e Berishës me Enverin te grupi i Komisionit të Integrimit: Rroftë Partia! Demokratët: Provokim vulgar