Koronavirusi/ Britania e Madhe - Fjalimi i Boris Johnson: Mësohuni me faktin se do humbisni të dashurit tuaj

Koronavirusi/ Britania e Madhe - Fjalimi i Boris Johnson: Mësohuni me faktin se do humbisni të dashurit tuaj

Shprehja e kryeministrit britanik Boris Johnson është tronditëse: Shumë familje do të humbasin të dashurit e tyre dhe nuk do jenë në në gjendje të bëjnë asgjë.

Britania po ndahet nga pjesa tjetër e Europës. Ndërsa qeveritë në kontinentin e vjetër po marrin masa gjithnjë e më drastike, Londra duket se me fjalët e Johnson po ‘lan duart’ përballë emergjencës së infeksionit nga koronavirusi.

Këshillat themelore kundër koronavirusit në fakt janë përdorimi i sapunit dhe ujit; ata që kanë simptoma ftohje të qëndrojnë në shtëpi për një javë, por për biznesin asnjë masë, nuk do të mbyllen. Duket se jeta në Londër vazhdon të rrjedhë normalisht (dhe askush nuk përdorë maska).

Megjithatë, toni i përdorur nga Kryeminsitri Johnson në fjalimin e tij nga ‘Downing Street’ dje ishte sa serioz po aq dhe solemn. Ai pranoi se vendi po përballet me emergjencën e ikoronavirusit teksa në vend numri i të infektuarve tashmë mund të ketë arritur në një mijë. Por Johnson këmbënguli se marrja e masave "drakoniane" nuk do të ndryshonte asgjë dhe madje mund të ishin kundërproduktive.


Lajmi kryesor:

Koronavirusi, 250 viktima sot në Itali. Brukseli: Ndihmojmë Italinë me gjithçka. Kina shpëton nga epidemia, hap shkollat më 25 mars. Presidenti Bolsonaro i infektuar, darkoi me Trump (VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Vrasja e policit në Kosovë, grupeve terroriste iu gjetën 9 harta,  150 eksplozivë dinamit, 235 karikatorë për kallashnikov, 115 uniforma ushtarake.. Lista e armëve të sekuestruara në veri

Vrasja e policit në Kosovë, grupeve terroriste iu gjetën 9 harta, 150 eksplozivë dinamit, 235 karikatorë për kallashnikov, 115 uniforma ushtarake.. Lista e armëve të sekuestruara në veri