Koronavirusi/Itali, 14,955 të infektuar gjithsej, totali i viktimave 1266, rritet numri i të shëruarve në 1439

Koronavirusi/Itali, 14,955 të infektuar gjithsej, totali i viktimave 1266, rritet numri i të shëruarve në 1439

Në Itali janë regjistruar 14,955 të infektuar me koronavirus, 2,116 më shumë se dje. Komisioneri i Mbrojtjes Civile, Angelo Borrelli gjatë konferencës së përditshme tha se numri i viktimave të regjistruara sot është 250 për një total prej 1266 kurse numri i të shëruarve është rritur në 1439, 181 më shumë se dje.

Pas masave radikale të marra nga qeveria italiane, të cilat konsistojnë në mbylljen e aktiviteteve tregtare, veç atyre të nevojave themelore dhe farmacive, në ditën e dytë të ‘mbylljes totale’, në Milano dhe qytete të tjera, kryetarët e komunave dhe bashkive janë detyruar të mbyllin parqet pasi janë të tejmbushura me njerëz. Parqet janë urdhëruar të mbyllen përveçse në Lombardi edhe në disa qendra të Rajonit Emilia Romagna, një tjetër nga rajonet me numrin më të madh të infeksioneve. Administratori i Rajonit të Lombardisë, Fontana, tha se ishte i gatshëm të mbyllë parqet në të gjithë rajonin, si dhe tregjet e hapura, edhe pse mbyllja e tregjeve është aktualisht ndër masat më të diskutuara.

Numri i përgjithshëm i të infektuarve në botë është rritur në 128,343 kurse numri i përgjithshëm i viktimave ka shkuar në 4,720. 


Lajmi kryesor:

Koronavirusi, 250 viktima sot në Itali. Brukseli: Ndihmojmë Italinë me gjithçka. Kina shpëton nga epidemia, hap shkollat më 25 mars. Presidenti Bolsonaro i infektuar, darkoi me Trump (VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

U emërua ambasador në SHBA, Ervin Bushati i paraqet letrat kredenciale Joe Biden: Do forcoj bashkëpunimin mes SHBA-së dhe Shqipërisë

U emërua ambasador në SHBA, Ervin Bushati i paraqet letrat kredenciale Joe Biden: Do forcoj bashkëpunimin mes SHBA-së dhe Shqipërisë