Kosova, drejt përmbylljes
së pavarësisë së mbikëqyru

Kosova, drejt përmbylljes<br />së pavarësisë së mbikëqyru
KOSOVE - Qeveria, Kuvendi, Presidenca dhe i gjithë spektri politik i Kosovës janë duke u koordinuar me qëllim të përbylljës së suksesshme të mbikqyrjës së pavarsisë, ka deklaruar dje kryeministri Hashim Thaçi. 

Sipas tij ky proces ky do të sjellë një kapitull të ri të perspektivës konkrete evropiane për Kosovën. 

Ndërsa ,zv/Kryeministri Hajredin Kuçi sa i përkëtë vazhdimit të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ka thënë se edhe pse ende nuk ka ndonjë vendim për fillimin e dialogut politik të gjithë zyrtarët që bartin petkun institucional janë të gatshëm të takohen me cilin do përfaqësues të cilit do shtet tjetër, në kuptimin si dy përfaqsues të dy shteteve të barabarta. 

Kuçi më tej ka theksuuar se e normalizimi i mardhënieve Kosovë-Serbi, mund të arrihet përmes një traktati të paqës që nënkupton definimin e raporteve ndërshtetrore.

/rg/shqiptarja.com/

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

AMA jep njoftimin për mediat: Mos i transmetoni këto aktivitete! Janë të ndaluara nga KQZ

AMA jep njoftimin për mediat: Mos i transmetoni këto aktivitete! Janë të ndaluara nga KQZ