Kosova është Evropë, nuk jemi vilajet i Turqisë

Presidenti i Turqisë Erdogan

Presidenti i Turqisë Erdogan

Që nga viti 2013, unë nuk udhëtoj në Turqi, dhe nuk e shfrytëzoj asnjë linjë fluturimi nëpërmjet saj. Kjo, për shkak të paralajmërimeve nga organet tona të sigurisë se unë mund të arrestohem nga sigurimi i atjeshëm për qëndrimet e mia publike për autokratin Erdogan.

Ish- ambasadorja turke, sikurse edhe ambasadorja aktuale kanë shkruar letra të hapura kundër meje. Kam pas polemikë të ashpër publike me të dytën. Nuk po i numëroj qindra kërcënime dhe fushatën e egër të erdoganistëve kundër meje.

Por, është fakt i ditur se Erdogani është aleat i Rusisë. Amerika dhe Evropa janë duke e shqyrtuar largimin e tij nga NATO për shkak të veprimeve të tij kundër agjendës evropiane. Erdogani është tiran që ka mbushur burgjet me gazetarë, intelektualë dhe eksponentë opozitarë.

Erdogani çdo ditë kërkon nga Amerika deportimin e Gylenit në Turqi, për të nisur pastaj ciklin e hakmarrjes ndaj tij. Natyrisht se Amerika nuk bje e një kërkese të tillë. Mijëra turq: profesorë, shkrimtarë, aktivistë që kanë guxuar të flasin haptazi kundër diktaturës dhe krimeve të Erdoganit u është hapur dera në Evropë dhe SHBA.

Asnjë gylenist nuk i është dorëzuar Erdoganit nga perëndimi deri sot. Këtë e paska bërë sot Kosova. Kjo është goditje e rëndë për shtetin tonë. Unë e kam rreziku familjen me angazhimin tim në funksion të alarmimit të shtetit dhe shoqërisë kosovare për rrezikun nga agjenda islamiste e Erdoganit për Kosovën.

Do ta bëjë sërish të njëjtën gjë, nuk do të hesht! Thjesht, ngase nuk jemi vilajet i Turqisë. Kosova është Evropë, e orientuar qartë nga Perëndimi, por në asnjë mënyrë nga Lindja. Ma merr mendja, që teksa i lexojnë këta rreshta, shumë erdoganistë nëpër institucione, në universitet, në polici e në FSK, do të shkrehen nga gëzimi, me paramendimin se arrestimet e sotme janë triumf.

E di që ka edhe mijëra të tjerë ushtarë ideologjik të Erdoganit nëpër trojet shqiptare. 

Por, një dua t`u them. 500 vjet s’kanë arrit të na zhbëjnë, as edhe 5 mijë të tjera JO!

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • 1111111: 01/04/2018 09:08

  kosova ne rrezik nga turqia e erdogan fashistit

  Përgjigju
 • Elmi: 31/03/2018 02:36

  Populli yn edhe kur nuk ka pas shtet i ka mbrojt Hebrejt e si ka dorzu te Gjermanet e tash kta me shtet i dorzojn qytetar te ngritur itelektualisht qe sherbejn ne ngritjen e dituris tja dorzojn nje shteti totalitar jo demokratik e pa kurfar te drejte per tu mbrojtur qytetar .as mugjupi I Kosoves nuk e kish ba kta kta udhehequr tan jan ba si putanet " ju kerkoj falje femrave qe ofrojn sex" se jan ba ma keq

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Përplasjet me tifozët e Feyenoord, gjashtë policë të dëmtuar