Dialogu Kosovë-Serbi, s'ka marrëveshje për Asociacionin! Kurti: Në kundërshti me Kushtetutën, propozova një draft! Lista Serbe do paguajë gabimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka dhënë një deklaratë për mediat mbrëmjen  e djeshme, ku pati edhe takimin me Presidentin serb, Aleksandër Vuçiç. I pyetur se pse refuzoi propozimin e BE-së për veriun e Kosovës, Kurti drejtoi gishtin nga Lista Serbe, partia serbe e cila bojkotoi zgjedhjet në 4 komunat.

Kurti ka deklaruar se nuk i vjen mirë që dalja në zgjedhjet për komunat në veri ishte e ulët, megithëse, shton se mbajtja e tyre është obligim.

“Natyrisht që mua nuk më vjen mirë që dalja në zgjedhjet e 23 prillit në katër komunat në veri, ishte e ulët. Mirëpo, nuk janë vetëm të drejta, por janë dhe obligime. Ne i patëm shtyrë, nuk mund t’i shtynim edhe një herë. Unë e kuptoj që këta nuk janë kryetar të komunave në kuptimin normal, pro legaliteti është i domosdoshëm.” – deklaroi ai.

Kryeministri shtoi se Lista Serbe ka gabuar, dhe se çmimin, duhet ta paguajë vetë ajo.

“Me fjalë të tjera, Lista Serbe ka gabu, por gabimin e Listës Serbe nuk mund ta paguajë edhe shteti edhe qytetari i Kosovës. Gabimin e Listës Serbe është dashur ta paguajë Lista Serbe. Ata është dashur të marrin pjesë në zgjedhje, jo t’i bojkotojë.” – tha Kurti.

Ai foli edhe për miratimin e Deklaratës për 1600 të zhdukurit e luftës

“Në këtë takim të nivelit të lartë, në fillim filluam me një notë të lartë e pozitive që u dakorduam bashkërisht për tekstin e Marrëveshjes të shndërruar pra në marrëveshje për çështjen e të zhdukurve me forcë, të zhdukurve me dhunë nga lufta në Kosovë.” – u shpreh Kurti për Deklaratën.

Ai u shpreh se draft-statui ka qenë i papajtueshëm me Kushtetutën e Kosovës.

 “Në këtë takim të sotëm pas marrëveshjes për të pagjeturit, ne e dëgjuam me durim dhe vëmendje ekipin menaxhues i cili prezantoi një draft-statut në gjithsej 67 nene dhe më pastaj dhamë qëndrimin tonë se një draft-statut i tillë është fondamentalisht i papajtueshëm me Kushtetutën...” – tha kryeministri në lidhje me çështjen e draft-statutit.

“Unë propozova një draft-vizion përkitazi me nenin 7 të marrëveshjes bazike duke pasur parasysh edhe nenin 10.” – tha tutje Kurti në lidhje me këtë çështje duke shprehur besimin që drafti i tij të trajtohej me seriozitet.

“Serbët duhet të jetojnë në shtetin tonë, të jenë anëtarë me të drejta dhe obligime në shoqërinë tonë,” – vazhdoi më tej kryeministri.

Ai akuzoi Serbinë edhe se kishte shkelur marrëveshjen bazike të 27 shkurtit:

“Më duhet të theksoj që dorëzova te ndërmjetësit edhe një dokument mbi atë se si nga 27 shkurti kur jemi pajtuar për marrëveshjen bazë, Beogradi zyrtar e ka shkelur atë. Nga ai dokument shihet qartë se nga 11 nenet e marrëveshjes bazë, tetë prej tyre i ka shkelur Beogradi zyrtar,”

Kurti iu kthye sërish draft-statutit të prezantuar sot duke thënë që "qartazi ekziston dëshira për Republika Srpska në Kosovë" dhe se një gjë e tillë në të vërtetë e ka shkruar atë.

Ai përmendi një model të Kroacisë prej të cilit kishte marrë frymëzim për të shkruar atë që e cilësoi si "draft-vizion".

Kryeministri i vendit Kurti ndër tjerash tha se kishte përmendur në argumentin e tij edhe letrën që Federica Mogherini i kishte dërguar ish-kryeministrit Isa Mustafa për vizionin e Asociacionit.

Kujtojmë se më 2 maj, u zhvillua takimi i radhës për dialogun Kosovë-Serbi mes Kurtit dhe Vuçiçit.

Në këtë ballafaqim u dakordësua Deklarata për të 1600 të Zhdukur gjatë luftës. Ndërsa nuk u arrit një dakordësi mbi formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës. Të pranishëm në takim ishin edhe përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikën e jashtme, Josep Borrell dhe Miroslav Lajçak, i dërguari special i BE-së për dialogun Kosovë Serbi.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:39
Takimi në Bruksel ‘në vend numëro’ për asociacionin, Kurti bën publik versionin e tij për menaxhimin e 4 komunave serbe në veri të Kosovës

 

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë publik pas mesnatës vizionin e tij për asociacionin e komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës

Pas takimit të 2 majit në Bruksel, Kurti tha se draft-statuti i ekipit menaxhues anëtare e të cilit është një deputete serbe, mbetet i papranueshëm për Kosovën.

“Sot Ekipi Menaxhues prezantoi një projekt-statut të "ASMM". Ata tani janë dekomisionuar. Në thelb nuk jam dakord me draftin. Ai përfaqëson dëshirën për një Republika Srpska në Kosovë. Ja vizioni që paraqita sot për zbatimin e Artit. 7 të Marrëveshjes Themelore.”- shkroi Kurti bashkëngjitur me drafin.

Today the Management Team presented an "ASMM" draft statute. They are now decommissioned. I fundamentally disagree with the draft. It represents the desire for a Republika Srpska in Kosova.
Here’s the vision I presented today for implementation of Art. 7 of the Basic Agreement. pic.twitter.com/11kLztgxfF

— Albin Kurti (@albinkurti) May 2, 2023
G.MO/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • GOLI: 03/05/2023 09:59

    LEMSHE TE TILLA FEUDALISTE JANE NE DEM TE MEMES SHQIPERI...ZGJIDHJA ESHTE MOLLA E KUQE.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Kush është Millan Radoiçiç?

Kush është Millan Radoiçiç?