Kosova shpall 'Non Grata' dy zyrtarë rusë, njëri prej tyre u dëbua edhe nga Shqipëria! Osmani: Cenuan sigurinë kombëtare dhe rendin kushtetues

KOSOVË- Denis Vengerskii dhe Alexey Kryvosheev, janë dy diplomatët rus të cilët Kosova i ka shpallur 'Non Grata' me argumentin se kanë cenuar sigurinë kombëtare dhe rendin kushtetues të Republikës së Kosovës. Vendimi është marrë mesditën e sotme nga ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla-Schëarz dhe i ka dhënë "vulën" përfundimtare, presidentja e Vjosa Osmani.

"Këtë javë kam kërkuar nga zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës, Donika Gërvalla-Schëarz, t‘i shpallë persona non grata dy zyrtarë të Zyrës Ndërlidhëse të Federatës Ruse në Kosovë, për shkak të aktivitetit të tyre të dëmshëm, i cili ka cenuar sigurinë kombëtare dhe rendin kushtetues të Republikës së Kosovës.

Sot, MPJD-ja ka nxjerrë vendimin për shpalljen e këtyre dy zyrtarëve rus persona të padëshirueshëm dhe në të njëjtën kohën i ka njoftuar institucionet ligjzbatuese dhe autoritetet përkatëse për zbatimin e tij. Institucionet e Republikës së Kosovës janë të vendosura në luftën kundër ndikimit malinj të Federatës Ruse dhe satelitëve të saj në rajon, të cilët synojnë rrënimin e arritjeve tona dhe të SHBA-ve, NATO-s, dhe BE-së.

Për këtë arsye do të vazhdojmë të bashkëpunojmë ngushtë me aleatët tanë amerikanë dhe evropianë për ta parandaluar tentimin që Kosova dhe rajoni ynë të jenë pre e ambicieve destablizuese të Federatës Ruse. I siguroj qytetarët e vendit se institucionet e Republikës së Kosovës nuk do të hezitojnë të veprojnë çdoherë kur cenohet siguria dhe rendi kushtetues në vend” ka deklaruar Osmani.

Alexey Kryvosheev është i njohur për Shqipërinë, kjo sepse ky diplomat rus është shpallur 'Non Grata' edhe nga vendi ynë. Vendimi u mor në 21 janar, ku aso kohe qeveria shqiptare argumentoi se diplomati rus ka shkelur në mënyrë të vazhdueshme të gjitha masat anti-COVID duke u shndërruar në një kërcënim të shëndetit të qytetarëve.  

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:24
'Non Grata' e dy zyrtarëve rusë nga Kosova, ambasada ruse në Serbi: Asnjë vendim i Prishtinës nuk ka fuqi ligjore

Ambasada e Rusisë në Serbi ka reaguar për shpalljen “non grata” të dy zyrtarëve rusë nga Ministria e Jashtme e Kosovës.

Në reagimin e ambasadës ruse thuhet se nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, për pasojë edhe të gjiha vendimet e Prishtinës nuk kanë fuqi ligjore për Rusinë.

“Ne nuk e njohim ‘pavarësinë’ e Kosovës dhe në përputhje me rrethanat, ‘qeverinë’ rajonale dhe strukturat e tjera. Për ne asnjë vendim i Prishtinës nuk ka fuqi ligjore”, thuhet në reagimin e ambasadës ruse.

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Hahaha: 22/10/2021 21:21

  Hahaha sa kam qesh

  Përgjigju
 • Kosovari: 22/10/2021 18:01

  Sikur Rusia nuk e njeh Kosoven. Paska ambasade ruse ne Kosove?

  Përgjigju
  • albania: 22/10/2021 20:50

   atë po pyes dhe unë..

 • Sondazhi i ditës:

  Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Afganistani, ferri në tokë! Luftë për të shpëtuar foshnjat e uritura! Mjekja: Nëna po më lutej në maternitet që ta vrisja atë dhe fëmijën e saj se s'kishte si ta ushqente