Kosova shpall non grata mikun e Millosheviçit, Peter Handke

Kosova shpall 'Non Grata', Peter Handken. Fituesi i cmimit Nobel në letërsi për vitin 2019 njihet si një mbështetes i politikes së Sllobodan Milloshevicit, njeriu i cili nëpërmjet urdhërave të tij kreu shumë masakra ndaj popujve në ballkan dhe sidomos në Kosovë.

Lajmi për shpalljen non-grata të Handkes e dha Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli.

Ai shkruan në facebook se Peter Handke nuk është i mirëpritur në Kosovë.

"Sot kam vendosur të shpalli Peter Handke si jo të mirëpritur në Kosovë. Ai është një person non-grata nga sot. Mohimi i krimeve dhe mbështetja e kriminelëve është krim i tmerrshëm", - shkruan Pacolli.

  • Sondazhi i ditës:

    Ngec integrimi i Shqipërisë në BE, sipas jush e kujt është përgjegjësia?

Komento

Komente

  • O tej: 11/12/2019 16:38

    Duhet shpallur non grata edhe kasapi krimineli Berish miku i Sllobodanit

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

“100 vjet nga udhëtimi i Justin Godart në Shqipëri”, konferenca shkencore e mbajtur sot në Akademinë e Shkencave