Tronditet Prishtina, 2 familje sherr për pronën, 2 të vdekur nga breshëria e kallashit (Momenti kur qëllohen)

KOSOVË-Prishtina është tronditur ditën e sotme nga një breshëri kallashnikovi që është zbrazur mbi katër persona pas sherrit për motive pronësie mes dy familjeve që la dy viktima dhe dy të plagosur rëndë. Sherri ndodhi në rrugën “Muharrem Fejza” në Prishtinë mes familjeve Rafuna dhe Mehmeti.

Mediet ne Kosovë publikuan pamjet e personave të shtrirë në tokë pas breshërisë. Sipas të dhënave të dyshohet që konflikti ka ndodhur për cështje pronësie. Policia e Kosovës ka arrestuar dy të dyshuar.

Fillimisht në spital në orën 17:00 ndërroi jetë Bashkim Mehmeti si pasojë e plagëve të rënda që mori, ndërsa në orën 19:15 u shënua viktima e dytë, M. Rafuna. Ndërkohë që në spital në gjendje të rëndë ndodhen dy persona, xhaxhai dhe nipi i tij, G.Rafuna dhe F. Rafuna.

Dy familjet Rafuna dhe Mehmeti kanë banuar në të njëjtën ndërtesë, në katin e parë u shpreh motra e njërit prej të plagosurve. Pronarë të pronës po sipas dëshmitarëve janë të dyja familjet Rafuna dhe Mehmeti. Sipas tyre, këto dy familje nuk kanë pasur probleme më herët, por dyshohet se konflikti për pronën ka çuar deri te ngjarja tragjike.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:47
Të mbuluar nga gjaku dhe kallashnikovi te këmbët/ Pamje të reja nga masakra në Kosovë dhe historia e sherrit (VIDEO)

Mediat në Kosovë kanë publikuar pamje të reja nga masakra në Kosovë, teksa duken të shtrirë në tokë dhe të mbuluar nga gjaku personat që u qëlluan me breshëri. Por si nisi sherri? Dy familjet nga kryeqyteti, Rafuna dhe Mehmeti u konfliktuan për shkak të pronës. Historia nisi kur një zyrtar i kadastrës në Komunës së Prishtinës u caktoi kufirin dy familjeve, komshinj në lagjen e Spitalit.

“Familja Mehmeti ka vendosur disa blloqe në kufirin afër familjes Rafuna. Njëri prej anëtarëve të familjes Rafuna ka larguar me shqelm blloqet e vendosur duke thënë se “I ke vendosur në pjesën time”, ka treguar një dëshmitar për mediat.

Më pas familjarët e familjes Mehmeti e goditën fizikisht një anëtarë të Rafunës.  Ata iu kundërpërgjigjen me armë zjarri ku edhe mbeti i vrarë Bashkimi dhe tre të tjerë të plagosur. Miftar Mehmeti, Naim Mehmeti dhe një person i paidentifikuar  janë arrestuar nga Policia e Kosovës.


Ora 21:34
'Ik se ishte me kallash o shok, Allah, Allah'/ Pamje të reja nga masakra në Prishtinë

Dalin pamje të reja nga masakra sot pasdite në Prishtinë. Në video duket momenti kur të plagosurit janë të shtrirë në tokë pas breshërisë së kallashnikovit, ndërsa disa prej qytetarëve u kanë ardhur në ndihmë. Në një moment njëri nga qytetarët dëgjohet teksa thotë "Ishte me kallash o shok, ik andej. Allah, Allah!!!".

Ora 19:25
Rëndohet bilanci i masakrës në Prishtinë, vdes një tjetër i plagosur në spital


Shkon në dy numri i viktimave nga breshëria e kallashnikovit ditën e sotme në Prishtinë pas sherrit mes dy familjeve. Pas Bashkim Mehmetit, raportohet nga mediat në Kosovë se ka ndërruar jetë edhe M. Rafuna.

Ora 17:04
VIDEO/ Momenti kur autori qëllon 4 persona në Prishtinë
E.D./d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A i ka përmbushur pritshmëritë tuaja SPAK?

Komento

Komente

 • Kristiam: 09/09/2019 19:09

  E rend pse gjithmon duhet te jet ky perfundimi,, jeten na e fali zoti e po na e Marin njerzit

  Përgjigju
 • Proka: 06/09/2019 22:42

  Ne shume raste te tragjedive nuk dalin te vertetat, edhe ky rast i rende barbar qe per njeriun normal duket i pakuptimte ne realitet e ka zanafillen diku tjeter e kurrsesi tek disa blloka te vendosur ne pjesen e komshiut. Ketu kemi te bejme me shume me shkelje te integritet personal e qe tek Shqiptaret nuk falet. Ky eshte nje fenomen tipik qe ka te beje me Besen e Shqiptarit dhe fjalen e dhene ku shtrihet dora dhe mbaron puna por nese kjo marreveshje gojore anashkallohet vjen deri te tragjedia,jam i sigurte qe gjerat kane vajtur ndryshe dhe ne fund erdhi deri tek gjakderdhja e panevojshme. Ne fund dua te ju shkruaj nje fjale Latine: Njeriu per njeriun eshte ujke.

  Përgjigju
 • Gazmendi: 06/09/2019 15:41

  Ke te drejte, shume te drejte. Prona private eshte shkaku i gjithe te keqijave...

  Përgjigju
 • Rrofte KOMUNIZMI!: 06/09/2019 14:44

  Ore idiote, mire qe jeni kafshe e kaluar kafsheve, por edhe idiote e maskarenj antike. Po si s'ju shkon mendja e juaj e kalbur qe te gjitha te zezat e tmerret ne kete Bote vine vetem e vetem nga sistemi i urryer e i tmerreshem kapitalist. Te gjitha te tjerat jane vetem derivate e pasoja te ketij rremeti. djalli e ka kapur fort per gryke boten dhe njerezit, e po i mbyt per dite pa ndalur e me pikesynim te qarte. Po shkaterrojeni kete funderrine e plehre sistem banal e super te degjeneruar e DO TE SHPETONI o te mjere...

  Përgjigju
 • Fredi: 06/09/2019 14:03

  Hasanë , Hysenë, Mahmutë, Muhametë, Kudretë,Hyqmetë , Fiqretë, Nezhdetë, Bexhetë, Selamë, Bajramë.. Kur të zhduken këta emra nga trungu shqiptar do të shpëtojmë nga primitivizmi osman!

  Përgjigju
 • Tvraj: 05/09/2019 23:00

  Po ska nevoje per serbe fare mjaftojne armet neper duar se shuhemi vete si komb ne.Edhe arme po te mos kishte do vriteshin me gure se ate gen te prishur kemi.Shteti gjithashtu nuk egziston kudo qe ka shqiptare se jane po te njejtet ne qeveri politike e kudo me pak fjale mozomakeq thone kosovaret ne keto raste.

  Përgjigju
 • Shqipja: 05/09/2019 22:21

  Ne 1997 sapo shkova ne gjermani dhe disa kosovare me pyetshin me cudi: Qysh po e vret shqiptari shqiptarin bre? Pergjigja ime: Prit sa te cliroheni edhe ju nga serbi.

  Përgjigju
 • Trnakop Kacija: 05/09/2019 22:00

  Perderisa nuk behet ligji i cili per armembajtje pa leje ( per revole) e parasheh denimin minimal 8 vite ( dhe mundet eventualisht te lirohet pas 5 vite burg - dhe 3 tjera i ka me kusht) ndersa per arme te gjata ( si kallashnikove etj - pra arme sulmuese ose mjete eksplozive etj) minimumi te jete 12 ( qe eventualisht mund te lirohet pas 8 vite burg dhe 4 tjera me kusht) - dhe per cdo recedivist eshte dyfishi i denimit - do te kete kesi raste. Nuk munden me u prandalu raste te tilla te vrasjeve te renda as ne Shqiperi as ne Kosove perderisa per armembajtje pa leje del nga burgu pas 1 muaji a dy a tre dhe denohesh me kusht ose me pare.

  Përgjigju
 • Mirditor: 05/09/2019 21:07

  O hasan Mos e përmend at kriminelin e serbis ska lidhje. Mos e trego veten që je si serbi mutit Serbet as te gishti i kames nuk i afrotet shqitarit.

  Përgjigju
 • Shqiptari: 05/09/2019 20:04

  Po pse o hasan kurva pse u vran 2 veta njeher ne vit duhet sllobodani o kurve, kestu po vriten nga 5 ne dite dhe po vrasnin femijet baballaret o pidh ca te themi qe ketu duhet kina qe te shkerdhej ty fisin o pidh, yyy rrac grekuvte qift kin motren familjen o gjak i prishur.

  Përgjigju
  • Geri: 05/09/2019 21:12

   Edhe Hasan edhe rrace greku sikur nuk shkon. Pastaj jugu eshte grek dhe veriu sllav o gje e trashe? Thjesht fare, populli shqiptar nuk shtrohet pa u vendosur denimi me vdekje dhe per ata qe bredhin me arme ne brez rrugeve. Jemi popull i prapambetur dhe gjakatar nga fundi i kosoves deri ne fund te jugut te shqiperise. Vetem me dhune ekstreme mund te zbutet paksa instikti vrases dhe gjakatar qe kemi.

 • Hasani: 05/09/2019 18:15

  Duhet nje usta si Sllobodan Milloshevici qe ti beje zap keta ndyresira.

  Përgjigju
  • Trnakop Kacija: 05/09/2019 21:56

   Po de nje Milloshevic per Kosove edhe nje Enver Hoxhe per Shqiperi. O Hasan marrja po qeta ja u ka q* nonen Shqiptareve i kane bo si te eger.

  • Vlora: 05/09/2019 19:35

   Ik o hasan pordha .... se po flet vari lesht×

Lajmi i fundit

John

'Sirena ambulance kudo'/ Kasaphanë në Bjerut pas shpërthimit! (VIDEO)