Kostumografja Anila Zajmi Katanolli, artistja klasike dhe ekstravagante: Babai, frymëzim imi

Ajo është stiliste, piktore, kostumografe. Shpesh nuk kuptohet ku nis njëra e ku përfundon tjetra, sepse tek Anila Zajmi Katanolli të gjitha dimensionet e artistes janë një.

Ajo erdhi në “Esencë” në një rrëfim të ndjerë dhe shumë të sinqertë për jetën personale dhe atë profesionale.

Dëshira e saj për të qenë pjesë e artit ka lindur që në fëmijëri ku ajo e ka pasur të qartë se cili do të ishte profesioni i saj. E dhënë pas stilit  dhe dukjes, me një kujdes nga e ëma që i qepte të gjitha veshjet ajo nuk e pati fort të vështirë të ndiqte rrugën e saj.

E rritur me disiplinë mes sportit, me një mama gjimnaste dhe artit me një baba piktor, Anila kujton që të dyja fushat e kanë ndihmuar shumë që të ndërtojë  karakterin.

“Prezenca e tim eti në jetën time, në ide në mendime ka qenë e jashtëzakonshme”-rrëfen ajo duke e konsideruar të atin mentorin e jetës së saj.

Traditën, lidhjen e saj të fortë me natyrën dhe gjendjet emocionale i ndërthur gjithnjë në pikturat veshjet dhe kostumet e saj.

Një pasion për teatrin lindi tek Anila Zajmi një dëshirë të hershme për të studiuar teatër, por në një mënyrë ajo u lidh me këtë të fundit,d uke qenë kostumografe e mjaft shfaqjeve të teatrit ndër vite.

Një surprizë nga e bija, Jola ishte finalja emocionuese e një rrëfimi të veçantë të artistes Anila Zajmi Katanolli në studion e “Esencë”.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut