KPK e konfirmoi në detyrë, ONM i kërkon Komisionerit Publik ankimimin e vendimit për gjyqtarin e Tiranës, Gerd Hoxha

KPK e konfirmoi në detyrë, ONM i kërkon Komisionerit Publik ankimimin e vendimit për gjyqtarin e Tiranës, Gerd Hoxha

Gjyqtari Gerd Hoxha

Komisioneri Publik pritet që të ankimojë në KPA vendimin e KPK për Gerd Hoxhën, gjyqtar pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Tiranë.  Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit u ka paraqitur ditën e sotme Komisionerëve Publikë rekomandimin për të ankimuar vendimin në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi më 3 qershor 2021 konfirmimin në detyrë të Gerd Hoxhës, duke konstatuar se nuk ka probleme në tre shtyllat e verifikimit si ana profesionale, aspekti i pastërtisë së figurës dhe pasurisë. Por kjo nuk ka bindur vëzhguesit ndërkombëtar të ONM, të cilët kanë kërkuar sot ankimimin e vendimit përmes Komisionerit Publik.

ONM e lidhi kërkesën me dy vendime të Hoxhës në kohën kur ka qenë anëtar i KLD-së – votë pro lejes së pushimit për ish-gjyqtarin Gjin Gjoni dhe vendimit kundër kërkesës së ministrisë së Drejtësisë për shkarkimin e gjyqtarit Petrit Aliaj, – që sipas ONM-së “ka cenuar besimin e publikut te drejtësia”.Një gjetje e tretë e ONM-së kishte të bënte me një dosje penale në ngarkim të një infermiereje dhe farmacistes të QSUT-së për abuzime me barnat për të sëmurët me kancer.

Gjithashtu, KPK vuri në dukje disa mungesa burimesh financiare sa i përket pasurive që gjyqtari kishte së bashku me ish-bashkëshorten Elbana Lluri, po ashtu gjyqtare. 

Hoxha është diplomuar në Magjistraturë në vitin 2003 dhe prej 18 vitesh është gjyqtar në Gjykatën e Tiranës. Ai ka qenë anëtar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë (KLD) dhe kryetar i Unionit të Gjyqtarëve të Shqipërisë.

IKP Njoftim për shtyp 8 korrik 2021 !

/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • gjykates: 08/07/2021 20:16

  po dhe ky ishte pjese e zinxhirit te kalbut te ketyre qe i kane mare frymen ketij vendi. ka te drejte OMN ta ankoje qe te zhduket dhe kjo plehre.

  Përgjigju
 • Idajeti: 08/07/2021 17:24

  Nuk ka njeri me negativ, sa ishte PD ne pushtet puthador dhe ogic i Eduard Halimit, sa fitoi ps e ktheu pllaken denoi Bashen. Njeri servil dhe i korruptuar. Nese kalon dhe ky atehere i bie qe kane hequr kot shime kolege te tij.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Bie çmimi i naftës bruto në bursë, po tregtohen 85 USD/ fuçia! Forcimi i dollarit nuk lejon uljen e çmimit të karburantit në vend

Bie çmimi i naftës bruto në bursë, po tregtohen 85 USD/ fuçia! Forcimi i dollarit nuk lejon uljen e çmimit të karburantit në vend