KPK konfirmon në detyrë prokuroren e Tiranës, Alma Felaj! Kunata e deputetes socialiste Ermonela Felaj

KPK konfirmon në detyrë prokuroren e Tiranës, Alma Felaj! Kunata e deputetes socialiste Ermonela Felaj

Alma Felaj

TIRANË- Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë prokuroren e Tiranës Alma Felaj, kunata e deputetes socialiste Ermonela Felaj. Trupa e KPK-së udhëhiqej nga komisionerja Alma Faskaj, me relator Olsi Komici dhe anëtar Etleda Çiftja. Procesi i rivlerësimit për Felajn është bërë për të tre kriteret e vettingut, përfshirë kontrollin e pasurisë, integritetin e figurës dhe profesionalizmin.

Pas konfirmimit në detyrë, vendimi i arsyetuar me shkrim, do t’i dërgohet subjektit të rivlerësimit, Komisionerit Publik dhe vëzhguesve ndërkombëtarë brenda 30 ditëve.

Alma Felaj përfundoi studimet në Shkollën e Magjistraturës në vitin 2006 dhe u emërua prokurore në Prokurorinë e Fierit. Në vitin 2011, Felaj u transferua në Prokurorinë e Durrësit dhe në maj të vitit 2023 u transferua në mënyrë të diskutueshme nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë në Prokurorinë e Tiranës.

Alma Felaj është kunata e deputetes së Partisë Socialiste, Ermonela Felaj. Deputetja e mazhorancës ka edhe tre të afërm në tjerë në Prokurorinë e Tiranës, bashkëshortin dhe motrën si prokurorë dhe vëllai i saj si oficer i policisë gjyqësore.

Ermonela Felaj kohët e fundit është vënë në ‘shënjestër’ të opozitës, të cilët e akuzojnë se familjarët e saj kanë ‘pushtuar’ pushtuar prokurorinë e Tiranës. Jo më larg se dje, kreu i grupit të PD-së Gazment Bardhi hodhi akuza ndaj Felajt, duke thënë se bashkëshorti i saj ka marrë ryshfet 1.5 mln euro nga katër biznese.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Guri: 25/07/2023 18:35

  Mos i fusni njerzit ne nje kazan. Ajo eshte nje profesioniste e vertet.

  Përgjigju
 • Shqiptari: 15/07/2023 08:23

  Njeri shembullor me integritet dhe vajze shume e mire, flas nga eksperianca, nuk ndaj te njejtin mendim per kolegët e saj

  Përgjigju
 • Iris: 15/07/2023 02:30

  Tani prokurorise ne Tirane i duhet vene tabela siper si zyrat avokatore jashte: /Prokuroria-FELAJ & FELAJ & FELAJ & FELAJ-Ofrojme sherbime prokurorie e prokurash per te gjithe te interesuarit./ Nese nuk eshte nepotizem e konflikt interesi ky,atehere cili eshte??!!

  Përgjigju
 • Erma: 15/07/2023 00:15

  Uaa po cfare thoni, sigurisht.

  Përgjigju
 • Lani: 14/07/2023 19:59

  Rrac e shemtut hajduta me cizme

  Përgjigju
 • Opgj Fier: 14/07/2023 16:56

  Alma Kola Felaj ështē një nga më të pregatiturat, me integritet të lartë dhe profesionalizēm. E ka merituar!

  Përgjigju
 • Stela: 14/07/2023 14:05

  Pse kishit dyshim? Jan ajka e ktij shteti te drejte

  Përgjigju
 • Habibi: 14/07/2023 13:50

  E si mund te ndodhte ndryshe valle. Ha ha ha ha reforma ne zhdrejtesi

  Përgjigju
 • populli: 14/07/2023 13:46

  pseeee, kishte ndo1 mundesi tjeter?! bashkimet profesionale te prokurorise fela-fela...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria rënie drastike në testimin e njohurive PISA, i kujt është faji?×

Lajmi i fundit

Para takimit me Kryeministrin grek, Erdogan ka një mesazh për të: Shoku im Kyriakos, ne nuk të kërcënojmë, nëse nuk na kërcënon

Para takimit me Kryeministrin grek, Erdogan ka një mesazh për të: Shoku im Kyriakos, ne nuk të kërcënojmë, nëse nuk na kërcënon