KPK shkarkon nga detyra gjyqtarin e Tiranës, Altin Abdiu, djali i ish kreut të Gjykatës Kushtetuese! Nuk justifikon dot pasurinë

KPK shkarkon nga detyra gjyqtarin e Tiranës, Altin Abdiu, djali i ish kreut të Gjykatës Kushtetuese! Nuk justifikon dot pasurinë

Altin Abdiu

KPK ka shkarkuar nga detyra gjyqtarin e Tiranës, Altin Abdiu, djalin e Fehmi Abdiut, ish kreu i Gjykatës Kushtetuese. Nga gjetjet e KPK rezulton se nuk kishte burime për justifikim të pasurisë. Prej vitit 1995, shërbeu si gjyqtar në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Fatin e tij në drejtësi do ta japë Kolegji i Posaçëm i Apelimit që jep vendimin përfundimtar në procesin e vettingut.Altin Abdiu është i biri i Fehmi Abdiut, i zgjedhur që nga viti 1998 në funksionin e gjyqtarit të Gjykatës Kushtetuese,  të cilin e mbajti deri në vitin 2004.

Analiza e pasurisë është një ndër tre shtyllat e rivlerësimit për gjyqtarët, së bashku me kontrollin e figurës dhe vlerësimin e aftësive profesionale. 

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • TIMI: 28/06/2022 10:59

    KETA JANE DHE TE PAPAME, JANE BAB E BIR, BURRE E GRUA, VELLA E MOTER SE SKA TE TJERE

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

U ndërpre energjia gjatë koncertit të Noizy? Reagon OSHEE: Ra automati nga pajisjet brenda regjisë

U ndërpre energjia gjatë koncertit të Noizy? Reagon OSHEE: Ra automati nga pajisjet brenda regjisë