Kreu i KMSH: Xhamia e Namazgjasë akoma nuk ka mbaruar! Falja e namazit bëhet në sheshe prej numrit të lartë të besimtarëve, asnjë xhami nuk i merr të gjithë

Kryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Bujar Spahiu ka sqaruar se Xhamia e "Namazgjasë” nuk është ende gati për të pritur besimtarët për shkak se nuk kanë përfunduar punimet. Megjithatë ai theksoi se falja e namazit bëhet në shesh prej numrit të lartë të besimtarëve, për të cilët nuk do të kishte kapacitet asnjë xhami.

"Uroj që ky Ramazan na ka motivuar më shumë, na ka bërë më të fortë që të paraqesim vlerat tona njerëzore, të gjithë popujt kanë nevojë për këtë. Xhamia e Namazgjasë akoma nuk ka mbaruar. Në momentin që ajo mbaron dhe dorëzohet, do të falen ritet e namazeve. Por as Xhamia e Namazgjasë nuk i merr të gjithë besimtarët, ndaj falja bëhet në sheshe. E rëndësishme është që Bajrami është gëzim e hare dhe i bëj thirrje njerëzve që të jemi pranë atyre në nevojë, pranë familjes sonë që të jemi një shoqëri sa më solide", tha ai.


Lajmi kryesor:

Sot Fitër Bajram, me mijëra besimtarë kremtojnë në të gjithë vendin! Në Tiranë sfidojnë shiun, falin namazin në Sheshin Skënderbej! Kreu i KMSH: Dita e tolerancës dhe paqes


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Minxhozi: Mos gërmoni, këtu s’ka asnjë thesar!

Minxhozi: Mos gërmoni, këtu s’ka asnjë thesar!