Kreu i PD në Elbasan akuzon kryebashkiakun dhe deputetët socialistë: Asnjë ceremoni zyrtare për 28 nëntorin, e kanë kompleks nga regjimi totalitar

Kryetari i partisë Demokratike në Elbasan, Blendi Himçi në një deklaratë për mediat ka akuzuar kryetarin e bashkisë së Elbasanit, Gledian Llatja  për mungesën e një ceremonie zyrtare për festën e 28 nëntorit.

Ai tha se asnjë aktivitet zyrtar nuk ishte organizuar nga bashkia e Elbasanit që sipas tij ishte mjaftuar me ngritjen e flamurit në qendër të qytetit nga ana e deputetëve socialistë dhe kryebashkiakut.

“Për të mos i prishur solemnitetin një dite dhe një date të veçantë si ajo e 28 nëntorit u rezervova të reagoj dhe të mbaj një qëndrim ndaj bashkisë së Elbasanit dhe drejtuesve të saj. Por sot kur kanë kaluar 24 orë nga ajo ngjarje e madhe për kombin dhe qytetin dua të shpreh keqardhjen dhe të pëbuz aktin e rëndë të shpërfilljes nga ky institucion të ngjarjes më solemne të shtetit tonë. Në 110 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë, bashkia Elbasan nuk denjoi të organizojë asnjë aktivitet zyrtar për të nderuar një ngjarje kaq të madhe në historinë e kombit tonë. Kryetari i bashkisë dhe deputetët socialist besojnë se ata përfaqësojnë gjithçka në këtë qytet. Sipas tyre, Elbasani, qyteti që shpalli i pari pavarësinë 110 vjet më parë i mjafton një aktivitet ku kryetari i bashkisë dhe deputetët e PS ngrejnë flamurin në mes të qytetit”- u shpreh Hinçi.

Më tej kreu i PD në Elbasan, tha se mungesa e ceremonisë zyrtare vinte si pasojë e kompleksit të përhershëm që sipas tij drejtuesit socialistë e kanë trashëguar nga regjimi totalitar.

“Rrënimi ekonomik dhe moral që i ka bërë institucioni i bashkisë Elbasan këta 24 orë është përshfaqur edhe në rrënimin njerëzor dhe identitar. Pasi ka lënë në gjendje të mjerueshme institucionet arsimore që mbajnë emrat e dijetarëve më të shquar, bashkia e Elbasanit nuk denjon të mbajë asnjë aktivitet që t’u tregojë brezave të rinj se nga kemi ardhur, historinë dhe kush ishin firmëtarët e shpalljes së pavarësisë. Unë e di kompleksin e përhershëm të drejtuesve socialistë. Unë e di që ata janë trashëgimtarë të një regjimi totalitar që persekutoi çdo firmëtar të pavarësisë dhe që mundohen të deformojnë fakte historike”- u shpreh kryetari i PD në Elbasan.

B.V/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Tërmeti shkatërrues me mbi 300 viktima në Turqi e Siri, Erdogan: Ne do ta kalojmë këtë fatkeqësi së bashku

Tërmeti shkatërrues me mbi 300 viktima në Turqi e Siri, Erdogan: Ne do ta kalojmë këtë fatkeqësi së bashku