Kreu i zyrës serbe për Kosovën: Qesharake që Osmani akuzon Serbinë për krime, për aq kohë sa liderët e UÇK janë në Hagë

Petar Petkoviç, drejtor i “Zyrës për Kosovën” në Qeverinë e Serbisë, ka reaguar ndaj postimit të  ushtrueses së detyrës së presidentit, Vjosa Osmanit, pasi kjo e fundit në një reagim në Tëitter për hartën e Lajçakut ka thënë se për kufijtë aktual të Kosovës shumë gra, burra e fëmijë janë vrarë nga regjimi i Sllobodan Millosheviçit.

Në postimin e tij ai ka pyetur Osmanin se pse duhet të jetë e shqetësuar për një hartë të thjeshtë nëse Kosova është shtet i pavarur. Ai ka theksuar se nuk ka mundësi që të arrihet një marrëveshje pa pasur kompromis dhe dialog mes palëve. 

Madje ai ka përmendur edhe faktin se liderët kryesorë të UÇK-së gjenden për gjykim në Hagë.

 “është qesharake që Osmani akuzon Serbinë për krime, derisa liderët e Kosovës janë në Hagë për krime monstruoze kundër serbëve”

Në luftën e fundit në Kosovë janë vrarë rreth 13.500 njerëz.  Në numrin e të vrarëve, shqiptarët e Kosovës përbëjnë numrin më të madh të viktimave, 10.812, serbët 2.197, kurse romët, boshnjakët, malazezët dhe joshqiptarët e tjerë përbëjnë 526 viktima gjithsej.

 


Lajmi kryesor:

Lajçak: Kosova dhe Serbia janë të ndara në hartën që kam në zyrë


S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet e 25 prillit, kush nga liderët po bind më shumë Rama apo Basha?×

Lajmi i fundit

John

Rama: Për mandatin e tretë do kemi paketën më të madhe të investimeve në histori