Kritikoi planin e qeverisë angleze për azilkërkuesit, shkarkohet nga BBC ish-kapiteni i Anglisë Gary Lineker

Kritikoi planin e qeverisë angleze për azilkërkuesit, shkarkohet nga BBC ish-kapiteni i Anglisë Gary Lineker

Gary Lineker

Një nga programet kryesore të futbollit në televizionin britanik u përfshi në trazira të premten pasi BBC pezulloi drejtuesin e saj, ish-yllin anglez të futbollit Gary Lineker, për komentet që ai bëri duke kritikuar planin e qeverisë konservatore për të ndaluar azilkërkuesit që mbërrijnë me varka nëpër kanalit të La Manshit.

Lineker, ish-kapiten i ekipit kombëtar të futbollit të Anglisë dhe golashënuesi më i mirë në Kupën e Botës 1986, ndezi një debat në të djathtën politike, pasi deklaroi se sekretarja britanike e Brendshme, Suella Braverman, po përdorte një gjuhë që të kujtonte nazistët.

“Nuk ka asnjë fluks të madh refugjatësh. Ne pranojmë shumë më pak refugjatë se vendet e tjera të mëdha evropiane. Kjo është një politikë tepër brutale e qeverisë britanike kundër njerëzve, që nuk ndryshon nga ajo e përdorur nga Gjermania në vitet 30″, shkroi në Twitter moderatori duke denoncuar projektligjin.

Pas disa ditësh debati të zhvilluara në mediat sociale, në faqet e gazetave britanike dhe në sallat e Parlamentit, BBC tha të premten se Lineker në mediat sociale ishte "në shkelje të udhëzimeve tona" dhe se ai ishte nga drejtimi i rubrikës sportive, “Match of the Day” programi më i ndjekur sportiv në Angli, i cili daton që  nga viti 1964.

“BBC ka vendosur që ai të tërhiqet nga prezantimi i ‘Match of the Day’ derisa të kemi një pozicion të dakorduar dhe të qartë për përdorimin e tij të mediave sociale,” tha në një deklaratë Korporata Britanike e Transmetimeve

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Alb: 11/03/2023 10:42

  Ku ashte lirija e fjales ketu?

  Përgjigju
 • Turi: 11/03/2023 10:16

  Hahahah keto jane vendet qe kane me shume (demokraci) ne bote vk

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Veriu i Kosovës, a duhet që Kurti të pranojë kërkesat e SHBA-BE?×

Lajmi i fundit

Aktivitetet kulturore që mund të ndiqni sot: Nga Madonna tek Queen e The Beatles ,“Opera” sot luan pop-rock

Aktivitetet kulturore që mund të ndiqni sot: Nga Madonna tek Queen e The Beatles ,“Opera” sot luan pop-rock