Kriza energjetike, qeveria greke ndan 400 milionë euro për familjet dhe bizneset

Foto ilustruese

Foto ilustruese

Greqia nuk i ka shpëtuar krizës energjetike që ka prekur të gjithë Europën. Për të minimizuar ndikimin e kësaj krize te familjet në nevojë dhe bizneset, qeveria greke ka akorduar një fond prej 400 mln eurosh.  

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis tha nëpërmjet një deklarate se qëllimi është shmangja e rritjes së kostos së prodhimit dhe ndikimin në çmimet e produkteve.

“Theksi është padyshim në lehtësimin e familjeve. Por ne gjithashtu do të ndihmojmë bizneset të qëndrojnë në rrugën e zhvillimit, duke ruajtur vendet e punës. Dhe, kryesisht, ne duam të shmangim rritjen e kostos së prodhimit dhe kalimin e kësaj të fundit në çmimet e produkteve. Është një plan i guximshëm, por në të njëjtën kohë një plan real ndihme. Ndihmë në të tashmen, pa rrezikuar të ardhmen”, tha Mitsotakis.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po dështon zgjedhja e Presidentit me konsensus?×

Lajmi i fundit

John

Fitoi zgjedhjet për kreun e PD, Berisha në ‘delir’: Ndodhi mrekullia e shekullit të 21